علل و درمان رگ های واریسی

دکتر حسن اسماعیلی

view

علل و درمان رگ های واریسی

رگ های واریسی

علائم واریس

  • دردیاناراحتی
    تورم
    خارش یا سوزش

رگ های واریسی رگهای پیچ خورده و بزرگ هستند که زیر سطح پوست قرار دارند. اغلب پشت پا و پای داخلی به نظر می رسند و ممکن است موجب خارش و درد شوند. واریس زمانی اتفاق می افتد که دریچه های ورید به درستی کار نمی کنند. به جای حرکت خون به سمت قلب، دریچه موجب جمع شدن خون و متورم شدن رگ می شود. واریس معمولا در زنان اتفاق می افتد به خصوص زنان باردار و افراد سن بالا. اگر شما مدت طولای برای کارها بروی پاهاتان می ایستید و یا اضافه وزن دارید احتمال ابتلا به واریس در شما بیشتر است. وقتی در حالت استراحت هستید پوشیدن جوراب های ضدواریس و نگه داشتن پاها به بالا کمک کننده است. واریس های شدید با جراحی و یا تزریق قابل درمان است.
آیا می دانستید؟ هموروئید درواقع یک نوع واریس است. شایع ترین دلیل ناباروری مردان جمعی از رگهای واریسی در اطراف بیضه (واریکوسل) است. لباس تنگ اطراف پاها، بالای ران و کمر می تواند موجب تشدید واریس شود.

خود مراقبتی در رگ های واریسی

شما می توانید علائم واریس را با این مراقبت ها کاهش دهید: وقتی برای مدت طولانی ایستاده و یا نشسته اید استراحت کنید،.وقتی نشسته اید پاهایتان را خم نکنید. سعی کنید وقتی نشسته اید و یا دراز کشید پایتان را بالاتر از سطح قلبتان نگه دارید. ورزش پا انجام دهید. اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید. برای طولانی مدت از کفش های پاشنه بلند استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید :

پارگی پرده گوش

پزشک چگونه رگ های واریسی را تشخیص میدهد

برای تشخیص وقتی نشسته اید و یا ایستاده اید پزشک پاهایتان را بررسی می کند.ممکن است دستور سونوگرافی دوبلکس و یا آنژیوگرام دهد تا جریان خون را چک کند و مسائل دیگر را رد کند.

عوامل خطر ابتلا به رگ های واریسی 

داشتن بستگانی با رگهای واریسی، زن بودن، باردار بودن، سن بالا بودن، شغلی داشته باشید که مدام سر پا بایستید و بی حرکت باشید از عوامل خطر هستند.

درمان رگ های واریسی 

وقتی ایستاده و یا خوابیده اید پاهایتان را بالا نگه دارید، در صورت ایستادن های طولانی مدت جوراب واریس بپوشید تا جریان خون بهبود یابد، جراحی به منظور برداشتن رگ های واریسی پا، اسکلروتراپی (تزریق مواد شیمیایی برای بستن رگ) و جراحی لیزر.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر رگ های واریسی شما گرم هستند، اگر با خودمراقبتی بهتر نمی شوند، و اگر عوارضی همانند تب، قرمزی پا و زخم پوست دارید به دکترتان مراجعه کنید. اگر از ظاهر رگ ها راضی نیستید و علاقه مند به استفاده از یک وسایل آرایشی هستید پزشکتان را ببینید.

انتظار میرود در رگ های واریسی

رگ های واریسی می توانند بدتر شوند و و منجر به مشکلاتی از قبیل کهیر همراه با خارش(درماتیت) و لخته شدن خون شود. در صورت امکان برای تسکین، سعی کنید جوراب های ضد واریس بپوشید و پاهایتان را بالا نگه دارید. اگر رگ های واریسی شما دردناک و یا زشت هستند، لیزر و عمل جراحی کمک کننده است.

عوامل تشدید کننده رگ های واریسی 

چاقی و اضافه وزن، ایستادن برای مدت طولانی، نشستن و خم کردن پاها موجب بدتر شدن وضعیت می شود.

بیشتر بخوانید :

پارگی منیسک

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید