علل و علایم کم خونی فقر آهن

view

 آهن نقش مهمی در عملکرد ماهیچه ها و مغز دارد. کمبود آهن خون می تواند باعث بروز آنمی فقر آهن یک عارضه ی شایع در بین کودکان می باشد.

 آهن نیروی کافی برای هموگلوبین فراهم می سازد تا اکسیژن را در خون حمل نماید و اینگونه اکسیژن به هر قسمت بدن که مورد نیاز است انتقال می یابد.

 افرادیکه دچار فقر آهن می شوند در زنجیره ی غذایی خود از مقدار کافی آهن مصرف نمی نمایند و این بدین معناست که بدن قادر به ساخت هموگلوبین نیست. بنابراین سلولهای خونی کمتری ساخته می شوند به چنین وضعیتی در بدن کم خونی اتفاق می گردد.

وقتی فردی مبتلا به کم خونی شود اکسیژن کم تری به سلولها و بافتها می رسد و در نتیجه عملکرد کلی بدن تحت الشعاع قرار می  گیرد.

نقش آهن در بدن

آهن نقش مهمی در کارکرد ماهیچه ها، تولید انرژی و رشد مغز دارد.

عوارض کم خونی فقرآهن بر سلامت کودکان

در نتیجه کودکانی که دچار فقر آهن هستند اغلب مشکلات یادگیری و رفتاری مشاهده می گردد.

علل بروز کم خونی فقراهن

 در کشورهای توسعه یافته، دریافت مقادیر کافی آهن بصورت نرمال اتفاق می افتد. کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند مادامی که فقط از شیر مادر مصرف کنند، آهن کافی را از مادر دریافت می دارند اما پس از شروع غذای کمکی، آهن مورد نیاز بدنشان را از موادغذایی مصرفی خود دریافت می کنند. کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند نیز آهن مورد نیاز بدن را از آهن اضافه شده به شیر خشک دریافت می کنند. در مورد کودکانی که از شیر گاو تغذیه می شوند، باید حتماً مواد غذایی حاوی آهن مانند گوشت قرمز و سبزیجات برگ سبز در زنجیره ی غذایی کودک گنجانده شود. زیرا شیر گاو منبع مناسبی از آهن نمی باشد.

علایم آنمی فقر آهن

 خستگی و ضعف

رنگ پریدگی مخصوص در دستان، ناخن ها و پلک ها

ضربان قلب تند

 کم اشتهایی

 سرگیجه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید