عوارض عدم کنترل آلرژی بهاره و ابتلا به آسم پایدار

view
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر سیّد محمد فتحی، هشدار داد: آلرژی بهاره در صورت عدم کنترل می تواند به آسم پایدار تبدیل شود .

 وی با بیان اینکه فصل بهار با شکوفایی و گرده افشانی درختان همراه است و این گرده ها (در اصطلاح علمی Pollen نامیده می شود) ذرات بسیار ریز و سبک می باشد که در هوا منتشر می شود و از طریق تنفس وارد حفرات بینی افراد می شود، اظهار کرد: افرادی که حساسیت به این عوامل داشته باشند، در صورت تماس با گرده ها دچار خارش و آبریزش شدید بینی و چشم، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و علایم ناراحت کننده، به صورت کسالت، خواب آلودگی و سوزش گلو می شوند .

به گفته وی، افرادی که دچار این بیماری هستند به محیط های پُر درخت نروند (به خصوص در ساعات اولیه صبح و شب)، در روزهایی که باد می وزد، از منزل خارج نشوند و در این روزها، در و پنجره ها ترجیحاً بسته باشد و در صورت امکان، تهویه هوای منزل به وسیله دستگاه های تصفیه هوا (با فیلتر Hepa ) انجام شود .

 نکته مهمی که دکتر فتحی به آن اشاره می کند این است که در بیمارانی که آلرژی بینی دارند احتمال پیشرفت آلرژی تنفسی آنان و تبدیل شدن به آسم می باشد. بررسی ها نشان می دهد که بیماران مبتلا به آلرژی در 40 درصد موارد همزمان آسم نیز دارند.

وی توصیه  کرد: بیمارانی که حساسیّت بینی دارند، این بیماری را جدّی گرفته و برای درمان هر چه سریعتر به پزشکان متخصص مراجعه کنند .

این متخصص در ادامه افزود: اگر بیمار مبتلا به آلرژی بینی همزمان علایم سرفه و خس خس سینه دارد بهتر است برای بررسی از نظر ابتلا به آسم به فوق تخصص آلرژی یا ریه مراجعه کند .

دکتر فتحی در پایان گفت: درمان زودرس حساسیت بینی، به خصوص به روش تزریق واکسن (ایمنوتراپی) می تواند از تبدیل آلرژی بینی به آسم جلوگیری کند و برای این کار بیمار باید به پزشک فوق تخصص آلرژی مراجعه کند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید