فشار خون بالا در فوتبالیستها

view

آسیب‌های ورزشی باعث ابتلای فوتبالیست‌ها به بیماری‌های دژنراتیو مغز ، فشار خون بالا و ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

ضربات متناوبی که فوتبالیست‌ها مخصوصاً مهاجمان در طول زندگی ورزشی خود تجربه می‌نمایند. اغلب باعث فعال شدن سیستم دفاعی طبیعی بدن‌ آن‌ها می‌شود و در نتیجه التهاب مزمن در آن‌ها ایجاد می‌گردد که به‌عنوان عامل افزایش فشار خون شناخته شده‌اند.

 اگرچه فعالیت‌های بدنی قوی فواید بسیاری دارد، اما با این وجود باعث آسیب‌های ماهیچه‌ای و اسکلتی می‌شود و باعث پاره شدن برخی سلول‌ها می‌گردد. تقسیم شدن سلول‌ها در دراز مدت باعث ساخته شدن ماهیچه‌ها می‌شود اما تقسیم سلول در کوتاه مدت باعث تخریب ویژگی‌ مولکولی سلول می‌شود که این امر باعث جلب توجه سیستم ایمنی بدن می‌شود. در فوتبالیست‌ها در طول یک بازی بارها این امر اتفاق می‌افتد. محققان معتقدند افزایش فشار خون بازیکنان فوتبال به دلیل وقوع تروماهای مکرر و فعالسازی سیستم ایمنی است.

البته فشار خون بالا به فاکتورهای متعددی ربط دارد. برای مثال بازیکنان فوتبال از شانس بیش‌تری به نسبت افراد عادی برای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی برخوردارند و ده سال کم‌تر از سایر مردم عمر می‌کنند.

محققان امیدوارند تا با درک کامل علت‌ها و ایجاد استراتژی‌هایی مانند استفاده از آسپرین که باعث کاهش التهاب می‌شود بتوانند اثرات کوتاه مدت و دراز مدت فشار خون را کاهش دهند.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید