فلبیت یا ترومبوز وریدهای عمقی چه علائمی دارد؟

دکتر هادی توزنده جانی

view

فلبیت یا ترومبوز وریدهای عمقی چه علائمی دارد؟

فلبیت یا ترومبوز وریدهای عمقی

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • تورم
  • کبودی یا تغییررنگ
  • تب
  • خارش یا سوزش
  • راش پوستی
  • زخم باز در پوست
  • قرمزی پوست
  • گرمی درزمان لمس
  • درد با تماس

درباره فلبیت

فلبیت به معنای التهاب ساهرگ ها معمولا به دنبال یک صدمه و یا وجود یک لخته خونی است. فلبیت می تواند در عروق سطحی پوست و یا عروق خونی بزرگتر اتفاق بیفتد.ترومبوز وریدهای عمقی در پاها می تواند باعث ایجاد لخته های خونی خطرناک شود.زمانی که لخته خونی پاره می شود می تواند به درون ریه ها راه پیدا کند و شرایط تهدید کننده حیات مانند آمبولی ریوی را ایجاد کند.

آیا میدانید اگرچه مسافرت های هوایی مدرن بی زحمت هستند و بد به نظر نمی رسند اما امروزه باعت افزایش ریسک ابتلا به سندرم می شود که به نام سندرم کلاس اقتصادی نام گرفته است.نشستن در صندلی های کوچکی هواپیما که فضای مناسب برای قرار گرفتن پا ندارد می تواند منجر به تشکیل لخته خونی در پا و یا ترومبوز ورید عمقی شود.پروازهای بیش از 8 الی 10 ساعت باعث نگرانی زیادی در این زمینه می شود هرچند که پروازهای متعدد کوتاه مدت هم می توانند خطر داشته باشند.خوشبختانه جلوگیری از شکل گرفتن لخته خون آسان می باشد .قبل و حین پرواز مصرف الکل نداشته باشید،بلند شدن و حرکت داشتن در اطراف برای ساعت های کوتاه، نوشیدن مایعات فراوان و پوشیدن لباس گشاد. با پوشیدن جوراب واریس می توانید از تجمع خون در پاها جلوگیری نمایید.

خود مراقبتی در فلبیت

استفاده از گرمای مرطوب،بالانگه داشتن عضو مربوطه، می تواند التهاب و درد را کاهش دهد.پزشک شما ممکن است استفاده از جوراب های مخصوص را پیشنهاد دهد.

پزشک چگونه فلبیت را تشخیص میدهد

برای تشخیص علت فلبیت پزشک شما تاریخچه پزشکی و معاینات فیزیکی را می گیرد.پزشک شما ممکن است آزمایش خون و یا اولتراسونوگرافی برای مشاهده و تعیین محل تشکیل لخته خون درخواست دهد.

عوامل خطر ابتلا به فلبیت

عوامل خطرسازفلبیت عبارتند از: سیگار کشیدن، مصرف قرص های ضد بارداری،چاقی، رگ گیری برای جراحی بخصوص از سیاهرگ های بزرگ، استراحت در بستر ، مشکلات انعقادی، داروهای داخل وریدی، آسیب دیدن پا یا بازو، فشار زیاد بر روی سیاهرگ ها، نارسایی احتقانی قلب، سرطان

درمان فلبیت

درمان این بیماری وابسته به این است که بدانیم لخته خونی در عروق سطحی اتفاق افتاده یا عمقی؟ درمان شامل:داروهای ضد التهاب غیر استروییدی و آسپرین برای کاهش التهاب و درد، آنتی بیوتیک ها (در صورت لزوم) اگر عفونی شده باشد،رقیق کننده های خون متنند وارفارین و هپارینبرای رقیق کردن خون و چلوگیری از شکل گرفتن لخته های خونی جدید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درد ناگهانی،التهاب ؛ قرمزی در ماهیچه ساق پا دارید یا در کل پای شما این حس وجود دارد اگر درد قفسه سینه یا کوتاه شدن تنفس دارید سریعا به اورژانس مراجعه کنید.اگر آمبولی ریوی رخ دهد زمان برای ما بسیار مهم است.

انتظار میرود در فلبیت

فلبیت سطحی می تواند در موضعی که سوزن به داخل رگ وارد شده اتفاق بیفتد که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و یا شما فقط به قرمزی پوست اطراف آن ناحیه پی ببرید.این می تواند سفت،خارش دار ، گرم و متورم شود.این شرایط کاملا جدی می باشد و معمولا در طی یک الی دو هفته درمان پیدا می کند.ترومبوز سیاهرگ های عمقی ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشد.معمولا یک الی دو هفته طول می کشد تا لخته بزرگ شود هرچند گاهی ممکن است این فرایند به سرعت انجام گیرد.قرمزی،گرما،ورم اغلب در ماهیچه ساق پا اتفاق می افتد و ممکن است در تمام پا گسترش پیدا کند.یک لخته به آرامی حل می شود .6 هفته و یا بیشتر طول می کشد تا لخته ناپدید شود.حتی بعد از تجزیه تحلیل شدن لخته ، رگ می تواند سفت شده باقی بماند گاهی اوقلت برای همیشه.

میزان ابتلا به فلبیت

300000الی 600000نفر در هرسال به ترومبوز وریدهای عمقی یا آمبولی ریوی مبتلا می شوند که به دنبال فلبیت اتفاق می افتد.

حقایقی درمورد فلبیت

یک سوم از افرادی که ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی ریوی دارند یک لخته خونی دیگر در 10 سال آینده خواهند داشت.

عوامل تشدید کننده فلبیت

سیگار کشیدن ،بی تحرکی،چاقی می تواند اوضاع را بدتر کند.

دکتر هادی توزنده جانی

دکتر هادی توزنده جانی۳۷ مطلب

جراحی عمومی
استان گیلان ، شهر رودبار، خلیل آباد،بن بست بهار، تلفن:. ٠١٣٣۴۶٢٣٧٨۴ رشت، خیابان نواب کوچه مهر ساختمان پارس نو شماره تماس:٠١٣٣٣١١٧٧٩٩

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید