قد بچم چقدر باشه کوتاهه؟

دکتر ستیلا دلیلی

view

کوتاهی قد و اختلالات رشد قدی در کودکان به چه صورت می تواند باشد؟

اختلال در تولید یا آزادسازی هورمون رشد و یا حتی پاسخ به آن می تواند باعث کمبود هورمون رشد در کودکان گردد.

کمبود هورمون رشد می تواند به دلایل مختلفی در کودک شما اتفاق بیفتد.

عواملی همچون ژنتیک جزو عوامل مهم در کمبود هورمون رشد در کودکان است. کمبود برخی دیگر از هورمون های مربوط به هیپوتالاموس و هیپوفیز و یا بافت های محیطی می‌تواند باعث بروز کمبود هورمون رشد گردد.

درصورتی که کودک شما دچار کوتاهی قد است و شما به دنبال دلایل آن هستید،خوب است بدانید که اختلالات ژنتیک و سندروم ها، رشد سرشتی کودک شما، همچنین تاخیر رشد داخل رحم و اختلالات تغذیه ای و همچنین بیماری های مختلف مثل بیماری های قلبی و ریوی و کلیوی و همچنین بیماری‌های خونی، سنین ابتلای کودک به انواع سرطان ها و یا مشکلات روحی و غفلت والدین از رشد کودک می‌توانند دلایل کوتاهی قد کودک باشند.

قد کودکم چقدر باشه کوتاهه؟

در صورتی که قد کودک شما کمتر از دو انحراف معیار از میانگین قد برای سن باشد، کودک شما کوتاه تلقی می شود. حدود ۳ درصد از کودکان دچار کوتاهی قد هستند.

وقتی که کودک شما از منحنی صدک سوم در روی منحنی قد برای سن کودک تان قرار دارد کودک شما قدکوتاه تلقی می شود.

قد بچم چقدر باشه کوتاهه؟

کوتاهی قد ناشی از تاخیر رشد سرشتی چگونه است؟

اگر کودک شما دچار کوتاهی قد است و شما نگران هستید اما توضیحات زیر در مورد وی صدق می‌کند خوب است بدانید که جای نگرانی نیست؛ کسی که دچار تاخیر رشد سرشتی است معمولا قد و وزن زمان تولد تا حدود ۱۲ ماهگی طبیعی است. رشد این کودک درصدک های پایین تر در دوران کودکی ادامه می یابد و جهش رشدی در دوران بلوغ با تاخیر اتفاق می افتد. کودکی دچار تاخیر رشد سرشتی است که در سابقه خانوادگی کوتاهی قد در دوران کودکی و در نهایت قد نهایی طبیعی در یکی از والدینش وجود داشته است.

اگر توضیحات بالا در مورد کودک شما صدق می کند نگران نباشید تنها صبر می تواند نگرانی شما را برطرف کند.

اگر چنین نیست در صورتی که در آزمایشات علتی برای کوتاهی قد کودک تان یافت نشد و کوتاهی قد وی شدید است و سرعت رشدی قدی پایینی برای سن او وجود دارد بهتر است که سطح هورمون رشد وی مورد اندازه گیری قرار گیرد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید