قطره آهن

view

آهن یک ماده معدنی مورد نیاز برای ساختن گلبولهای قرمز که عامل انتقال اکسیژن به سلولهای بدن است می باشد   

از انجا که با وجود اثزات مثبت بالقوه شیر مادر، آهن به اندازه کافی در ان وجود ندارد لذا مصرف حدود 15قطره  آهن به صورت مکمل همزمان با شروع غذای تکمیلی یعنی از 6 ماهگی  تا 24 ماهگی به والدین توصیه می شود  تا از بروز کم خونی ناشی از فقر آهن که یکی از معضلات بهداشتی جهان امروز است پیشگیری شود .

توجه داشته باشید که در صورت تولد نوزادی با وزن کمتر از 2500 گرم حتما همزمان با دوبرابر شدن وزن وی از قطره آهن استفاده شود

قطره آهن معمولا با سیاه شدن دندانهای کودک همراه است لذا پیشنهاد می شود در صورتی که می توانید ان را در انتهای دهان کودک چکانده و پس از ان با پارجه لطیف تمیز دندانهای کودکتان را پاک کنید و یا پس از ان به کودک کمی اب دهید تا اثر سیاهی ان برطرف شود .

مصرف نکردن قرص به صورت خودسرانه می تواند باعث  کمبود شدید آهن شده  و کم خونی را در بزرگسالی ایجاد کند که می تواند عوارض شدیدی داشته باشد. اگرچه در بزرگسالی کمبود آهن می تواند منجر به خستگی ضعف و .. شود اما این علایم در کودکان و شیرخوران که هنوز قوه گفتاری خود را به دست نیاورده اند قابل بررسی نیست .

بنابراین در یکسالگی معمولا با انجام ازمایش خون ، کودکان از نظر میزان هموگلوبین بررسی شده و در صورت کم بودن ان نیاز به اقدام فوری توسط پزشک کودکان می باشد .  

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید