محصولات مضر برندهای آرایشی بهداشتی جهان

view


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،این محصولات شامل موارد متنوعی از اقلام مانند شامپو ،اسپری ، عطر تا خمیردندان را شامل شده و مارک ها و برندهایی مانند آدیداس، هد اند شولدرز، گارنیه، کلگیت، لورآل و اکس را در بر می گیرد. (لینک فهرست کامل این محصولات در انتهای خبر قرار دارد .)
گروه حمایت از مصرف کننده او اف س کو شوآزیر (UFC Que Choisir) روز دوشنبه اعلام کرد: با وجود هشدارهای مکرر به متخصصین سم شناسی و پوست، این تولیدکنندگان هنوز روش های خود را تغییر نداده اند .

در میان این 185 محصول، بیش از 100 قلم حاوی مواد تغییر دهنده هورمون هستند و حدود 50 قلم از این محصولات حاوی فیلتر ماوراء بنفشی به نام اتیل هکسیل متوکسی سینامات (Ethylhexyl Methoxycinnamate) هستند که بر اساس نظر این گروه وجود آنها در محصولات مو و پاک کننده کاملاً غیرضروری است .

این گروه می گوید که بسیاری از این محصولات مانند دستمال مرطوب اطفال شرکت نیوآ حاوی مواد سمی حساسیت زایی هستند که برای پوست نوزادان مناسب نیستند .

از مردم فرانسه درخواست شده است تا هیچکدام از این محصولات را بالاخص برای افراد حساس مانند نوزادان خریداری نکنند و هر گونه عوارض جانبی ناشی از مصرف این محصولات را گزارش دهند .

مراکز تحقیقاتی معتبر جهان از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا تاکنون نسبت به استفاده مواد سمی در تولید محصولات بهداشتی آرایشی از جمله برندهای مختلف بارها هشدار داده است .

این درحالی است که لوازم بهداشتی آرایشی با برندهای معروف جهانی در کشورهای مختلف از طریق قاچاق و یا فروش نمایندگی های آنها بسیار گرانتر از نوع بدون شناسنامه فروخته می شود. برخی رسانه ها اعلام کردند که ایران رتبه هفتم مصرف لوازم آرایشی را در جهان و در خاورمیانه پس از عربستان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است .

البته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی در آذر ماه سال جاری اعلام کرد که دفاتر مطالعات فرهنگی و اقتصادی این مرکز گزارشی با عنوان « بررسی میزان مصرف فرآورده های آرایشی در کشور» با توجه به بازنمایی رسانه های داخلی و خارجی مبنی بر اعلام رتبه هفتم ایران در جهان و رتبه دوم در خاورمیانه درمصرف فرآورده های آرایشی به بررسی صحت و سقم این آمار با توجه به احتساب آمار حجم واردات، میزان قاچاق و هزینه خانوار برای خرید فرآورده های آرایشی پرداخت .

این گزارش می افزاید: آمار قابل استنادی درمورد مصرف لوازم آرایشی در کشور موجود نیست...شاید بتوان تنها مرجع قابل اتکا جهت احتساب مصرف فرآورده های آرایشی در کشور را هزینه کرد خانوارها برای خرید فرآورده های آرایشی دانست، بررسی ها نشان می دهد در سال 1392، 5/2 درصد از هزینه خانوارهای ایرانی که صرف خرید این فرآورده ها شده، اما اینکه چه مقدار از این فرآورده ها از نظر سلامت قابلیت مصرف داشته، مشخص نیست .


در گمانه زنی های رسانه ای در مورد میزان هزینه های خرید لوازم آرایشی در ایران بیش از 100 تریلیون ریال نیز ذکر شده که تاکنون توسط منابع رسمی مورد تایید قرار نگرفته است

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید