مراقبتهای قبل از گرفتن نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام

view

نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام

همان طور که می دانید امواج مغز با استفاده از روش الکتروانسفالوگرافی که نوار مغز هست مورد برسی قرار می گیرند و یک روشی می باشد که فعالیت های الکتریکی مغیر را نمایش می دهد.

در زمان انجام نوار مغز یک سری الکترود روی جمجمه و نواحی از مغز قرار می گیرند تا اطلاعات الکتریکی که درون مغز هست را ثبت کنند و مشخص کنند که آیا مغز فعالیت درستی دارد انجام می دهد یا خیر

افرادی که ضایعات مغزی دارند مثل اینکه دچار تومور شده باشند یا انفارکتوس داشته باشند بر حسب این که محل آن ضایعه کجا می باشد و اندازه آن چقدر است می توانند یک سری امواج کند یا غیر طبیعی را نشون دهند.  در زمان عمل های جراحی هم نیز معمولا نوار مغز گرفته می شود که فرد از نظر مغزی هم مورد برسی قرار بگیرد.

باید بدانیم که مصرف بعضی از مواد غذایی مانند نوشابه های کافئین دار و موادی مثل قهوه و چای و کاکائو می تواند باعث تداخل در نتیجه نوار مغز شوند.

قبل از انجام این کار باید برای بیمار توضیح داده شود که چه فرآیندی قرار است اجرا شود و به بیماری آموزش داده شود که شب قبل آزمایش موهایش را بشویید و اسپری و لوسیونی برای موهای خودش استفاده نکرده باشد.

گاهی اوقات لازم است برخی از دارو ها قبل از گرفتن نوار مغزی مصرف نشوند به همین خاطر لازم است که با بیمار در مورد داروهای مصرفیش صحبت شود ، مسکن و خواب آور قبل از انجام نوار مغز توصیه نمی شود چون می تواند امواج غیر طبیعی را در مغز ایجاد کند و همچنین بیمار نباید قبل از نوار مغز ناشتا نباشد چون باعث کاهش قند خون می شود و باعث تغییر نتایج آزمایش می شود.

در طول انجام نوار مغز قرد باید بی حرکت باشد ، هرگونه حرکت و یا باز کردن چشم ها هم می تواند در امواجی که از نوار مغز قرار است برسی شود تداخل ایجاد کند. معمولا بیمار در زمانی که می خواهد برایش نوار مغز گرفته شود به پشت روی تخت می خوابد یا روی یک صندلی تکیه می دهد.

16 الکترود با یک ژل مخصوص در دو طرف سر فرد قرار گرفته می شود و نوار مغز اخذ می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید