مراقبتهای لازم در بیماری لیکن پلان

دکتر امید زرگری

view

مراقبتهای لازم در بیماری لیکن پلان  

بیماری لیکن پلان 

لیکن پلان یه بیماری التهابی نسبتا شایع در پوست و مخاط است که معمولا در افراد میانسال بروز می کند. البته در هر سنی می تواند وجود داشته باشد و 1 تا 2 درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند.

این بیماری یک بیماری عفونی و مسری نیست و یا حتی سرطان نیست و مشخص شده که امروزه این بیماری با سیستم ایمنی بدن در ارتباط است.

عوامل ابتلا به لیکن پلان

گاهی اوقات روند این بیماری بر اثر ورود یک عامل خارجی مثل مصرف دارو یا عامل میکروبی شروع می شود، داروهای ضد فشار خون یا قلبی می توانند از مهم ترین داروهای ایجاد کننده لیکن پلان باشند.

علائم لیکن پلان

علائم بیماری می تواند متفاوت باشد ضایعات برجسته بنفش رنگ که اغلب بسیار خارش دار هستند مشخص می شود البته اشکال لیکن پلان و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است تنها ناحیه ای از مچ دست و یا در برخی از بیماران درگیر باشد یا این که تمام سطح پوست مبتلا به این حالت شود.

تشخیص لیکن پلان

راه تشخیص بیماری معمولا با معاینه بالینی است در صورتی که مشکوک باشید می توانید از بیوپسی پوست استفاده کرد و درمان هم با توجه به این که یک بیماری مزمن است در بسیاری از موارد طی دو سال کاملا از بین می رود و رژیم غذایی مناسب برای این بیماران رژیم غذایی خاصی نیست اما چون مخاط دهان در این حالت گرفتار می شود بهتر است از مصرف مواد غذایی که تند هستند یا  غذاهایی مثل چیپس یا میوه خشک کریسپی هستند  و یا حتی مواد اسیدی مانند آب مرکبات ، نوشابه های کافئین دار جدا اجتناب کنید.

عوامل تشدید کننده لیکن پلان

استرس می تواند باعث لیکن پلان و یا تشدید آن شود تا حد امکان سعی کنید از آن دوری کنید ضایعات را به هیچ عنوان نخارانید و از خراشیده شدن پوستتان حتما مراقب کنید و به هیچ عنوان سیگار نکشید و مصرف الکل را هم حتما ترک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید