مراقبتهای لازم قبل و بعد از عمل لیزیک چشم

view

 

کلمه لیزیک LASIK ، خلاصه کلمات انگلیسی laser in situ keratomileusis می باشد.معنی این کلمات آنست که انحنا و قدرت قرنیه در محل طبیعی خود و در روی چشم به وسیله لیزر تغییر می یابد و بدینوسیله شماره چشم فرد اصلاح میگردد

آیا لیزیک با بیهوشی عمومی انجام میشود یا بی حسی موضعی؟

   لیزیک تحت تاثیر قطره بیحسی موضعی که سطح چشم (ملتحمه و قرنیه) را بیحس میکند انجام می گیرد. بیماران در حین جراحی دردی احساس نمیکنند و تنها در مرحله ای از لیزیک احساس فشار خواهند کرد که قابل تحمل می باشد. در مجموع در میان تعداد زیادی از بیماران که تحت عمل لیزیک با قطره بیحسی موضعی قرار گرفته اند درد وجود نداشته است و برای هیچ بیماری نیز نیاز به بیهوشی عمومی برای انجام لیزیک نبوده است .

آیا کار کشیدن بیش ازحد از چشم ها پس از لیزیک (مثلا " کتاب خواندن یا کار با کامپیوتر) باعث آسیب یا ضعیف شدن مجدد چشم نمی شود؟

خیر، پس از لیزیک اگر چه تا مدت کوتاهی کار چشمی در فاصله نزدیک ممکن است با تاری توام باشد اما با گذشت زمان بهتر خواهد شد و هیچگونه اثر سویی در جهت ضعیف تر شدن شماره و دید چشم به علت این گونه فعالیتهای چشمی گزارش نشده است در کوتاه مدت کار با مانیتور سبب تسریع بروز علایم خشکی چشم می گردد که با گذشت زمان بهبود می یابد .

آیا وارد شدن آب به داخل چشم پس از انجام لیزیک خطرناک است ؟

  بلافاصله پس از جراحی و بخصوص در روزهای اول و دوم این مسیله بیشتر خطرناک است.حداقل 48 ساعت تا کامل شدن ترمیم زخم برش قرنیه خطر ورود عوامل عفونی بداخل ضخامت قرنیه زمان نیاز است و در طول این مدت آب نباید داخل چشم شود .

 

بیشتر بخوانید: خطرات جراحی لیزیک چشم و عوارض احتمالی آن

 

هیچ عمل جراحی بدون عارضه نیست. بنابراین دانستن خطرات جراحی لیزیک چشم و عوارض احتمالی آن ضروریست

 

آیا پس از جراحی لیزیک مقاومت قرنیه تغییری پیدا می کند که بیمار نتواند ورزش و فعالیت بدنی داشته باشد؟

  معمولا" محاسبات انجام شده برای انجام لیزر و اصلاح میزان عیوب انکساری در حدی است که مقدار باقیمانده از ضخامت قرنیه کاهش چندانی در مقاومت قرنیه ایجاد ننماید. بنابراین برای فعالیتهای بدنی پس از لیزیک مانعی وجود ندارد و در واقع بسیاری از افرادی که به عینک (شماره های بالا) وابسته اند برای رهایی از وابستگی در زمان انجام ورزشهایی چون شنا و کوهنوردی که استفاده از عینک و لنز تماسی دشوار است داوطلب انجام لیزیک میشوند .

آیا بانوانی که تحت عمل لیزیک قرار گرفته اند میتوانند در پایان بارداری زایمان طبیعی داشته باشند یا آنکه باید با سزارین نوزاد خود را متولد نمایند؟

  انجام لیزیک هیچ گونه مانعی برای زایمان طبیعی بشمار نمی رود و به دلیل انجام لیزیک نیازی به انجام سزارین وجود ندارد .

 

بیشتر بخوانید:عمل لیزر چشم مناسب شرایط شماو بینایی شما است

 

آیا در دوره بارداری نیز می توان لیزیک را انجام داد؟

  پس از سه ماهه اول دوران بارداری بعلت تغییرات هورمونی این دوره بر میزان عیوب انکساری و وضعیت قرنیه تغییراتی ایجاد می گردد، لذا بهتر است در طول دوران بارداری و تا چند ماه پس از خاتمه آن و تثبیت وضعیت چشمها از انجام عمل لیزیک اجتناب گردد. لیزراکسایمر تنها بطور موضعی بر روی قرنیه تاثیر گذارده و اثرات عمومی و عوارضی در دیگر نقاط بدن مادر و جنین برای آن گزارش نشده است .

چه زمانی پس از عمل لیزیک می توان استحمام کرد؟

   حمام کامل را می توان 48 ساعت پس از لیزیک انجام داد و جانب احتیاط آنست که آب مستقیما"‌ داخل چشمها نگردد. در هر صورت حدود اجازه استحمام پس از عمل بوسیله جراح صورت می پذیرد

قبل از جراحی لیزیک چه اقداماتی باید انجام گیرد؟

 مواردی که باید قبل از عمل رعایت شوند عبارتنداز

 • از چند روز قبل از جراحی حتما"‌ شبها لبه پلکها را (از بیرون) بوسیله آب گرم و شامپوی بچه شسته و سپس با آب گرم آب بکشید
 • در مورد خانمها اگر از لوازم آرایشی استفاده می شود بهتر است 2 تا 3 روز قبل از عمل از استفاده این مواد در اطراف چشم خودداری گردد.
 • شب و ساعتهای قبل از عمل را استراحت کرده و اضطراب به خود راه ندهید. جای نگرانی نیست زیرا این جراحی تا کنون بر روی هزاران بیمار با نتایج عالی انجام شده و استراحت مناسب باعث افزایش همکاری شما در حین جراحی ودر نتیجه افزایش شانس موفقیت عمل میگردد.
 • در صورتیکه واقعا" نیاز باشد می توانید یک قرص 5 میلی گرمی دیازپام را حدود نیم ساعت قبل از شروع جراحی میل نمایید تا در حین جراحی فقط اضطراب کاهش یابد، اما هوشیاری کم نشود و همکاری نیز در این زمان مختل نگردد. ضمنا"‌ پس از پایان جراحی اثر دارو به اوج خود خواهد رسید و بیمار می تواند استراحت و خواب کوتاهی داشته باشد
 • بهتر است قبل از جراحی استحمام نمایید زیرا تا 48 ساعت پس از جراحی نباید به حمام بروید و از طرفی خود استحمام قبل از عمل نیز باعث ایجاد آرامش و کاهش اضطراب خواهد گردید.
 • در روز جراحی از بکاربردن عطر و ادوکلن خودداری فرمایید  .

بیشتر بخوانید 

6 راهکار جهت پیشگیری از بیماریهای چشمی در بیماران دیابتی
6 راهکار مهم جهت پیشگیری از بیماریهای چشمی در بیماران دیابتی و حفظ سلامت چشم
هویچ باعث تقویت چشم می‌شود؟
محققان دریافته‌اند که مصرف میوه‌ها و سبزیجات در سلامت چشم بسیار موثر است.
درمان نزدیک بینی چشم کدامست
نزدیک بینی یک مشکل شایع چشمی است که دید دور را تحت تاثیر قرار می دهد.
هیچ عمل جراحی بدون عارضه نیست. بنابراین دانستن خطرات جراحی لیزیک چشم و عوارض احتمالی آن ضروریست
نکات مهم در کاربرد لنزهای تماسی چشم
نکاتی که باید حین استفاده از لنزهای تماسی رعایت نمایید.

دیدگاه ها [ 1 دیدگاه ]

 • Bobcat

  1
  0

  Whoa, whoa, get out the way with that good intfomarion.

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید