مراقبت‌ از پوست نوزادان و کودکان

view

با درنظر گرفتن موارد عنوان شده در ذیل می‌توانید از پوست کودک خود در برابر آسیب‌های پوستی محافظت نمایید.

شستشوی کودک:

هر روز کودک خود را با آب گرم بشویید.

از روغن‌های حمام بدون بو که پارافین مایع در آن وجود دارد برای شستن او استفاده نمایید.

از صابون‌ برای نظافت کودک خود استفاده ننمایید زیرا صابون پوست را خشک می‌نماید.

 در صورت لزوم از مایع‌های شوینده‌ی غیر صابونی و لطیف استفاده نمایید. این مواد بسیار در طراوت پوست کودک‌تان موثر است و در هر داروخانه‌ای وجود دارد.

 از  نشاندن کودک در کف اجتناب نمایید زیرا تمام روغن سطح پوست کودک را از بین می‌برد.

همچنین از شوینده‌های آنتی‌باکتریال و صابون‌های معطر استفاده ننمایید زیرا برای پوست کودک مضر هستند.

پوست کودک خود را مرطوب سازید:

برای مرطوب ساختن پوست کودک خود از مرطوب‌ کننده‌های با کیفیت بالا استفاده نمایید

کرم‌ها و پمادها تاثیر بهتری به نسبت لوسیون‌ها دارند. اگر پوست کودک‌تان به نظر خشک می‌آید، 2 تا 4 بار در روز از نرم‌کننده برای رفع خشکی پوست کودک استفاده نمایید.

پوشک کودک:

محل تماس پوشک با بدن کودک مستعد آسیب و تحریک‌های پوستی است. برای اجتناب از وقوع ان حتماً پوشک کودک را مرتب تعویض نمایید. پس از تعویض، کودک را با آب ولرم بشویید و با پارچه‌ی نخی خشک نمایید.

مراقبت از بند ناف:

 بند ناف نوزاد باید خشک و تمیز نگاه داشته شود. با استفاده از آب ساده و گاز استریل آن‌را تمیز کنید. استفاده از الکل و آنتی‌سپتیک‌ها غیر ضروری است. بند ناف بین 7 تا 10 دوز از نوزاد جدا می‌شود. اگر اطراف بند ناف دچار التهاب و یا بوی نامطبوع است حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید.

لباس نوزاد: لباس نوزاد باید، گشاد و از جنس نخ باشید. سعی کنید از کیسه‌ی خواب برای کودک استفاده نمایید چون دمای بدن کودک را افزایش می‌دهد.

وقتی کودک را از منزل بیرون می‌برید سعی کنید از لباس‌های روشن، کلاه استفاده کنید و سایبان، کالسکه برای محافظت در برابر نور استفاده نمایید. در صورت لزوم از یک کرم ضد آفتاب با SPF30 برای نواحی از بدن که در معرض آفتاب است استفاده نمایید.

مراقبت از موها و ناخن‌ها:

موهای اغلب نوزادن نیاز به شامپو شدن ندارند. اما اگر لازم بود از یک شامپو با PH خنثی استفاده نمایید. ناخن نوزادان اغلب بسیار نرم است و نیازی به کوتاه شدن ندارد. اما در صورت لزوم با استفاده از ناخن‌گیرهای دارای حفاظ به آرامی آن‌را کوتاه نمایید.


منبع: rch.org.au

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید