مسمومیت با ریسین چه علایم و درمانی دارد؟

دکتر آزاده کریم حدیثی

view

مسمومیت با ریسین چه علایم و درمانی دارد؟

مسمومیت با ریسین

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • بدن درد
  • سرفه کردن
  • اسهال
  • تهوع و استفراغ
  • نفس کم آوردن
  • گرفتگی بینی

درباره مسمومیت با ریسین 

سم ریسیسن یک سم خطرناک در دانه های کرچک است.ممکن است با خوردن دانه های کرچک دچار مسمومیت شوند اما مردم از آن بهنوان سلاح استفاده می کنند.ریسین ساخت پروتئین توسط سلول را متوقف می کند و موجب مرگ آن می شود.می تواند موجب مشکلات تنفسی ،گوارشی شود و یعضی اوقات منجر به مرگ می شود.خطرات سم ریسیسن بستگی به این دارد که شما ان را خورده اید ، لمس کرده اید ، استنشاق کرده اید یا تزریق کردید.اگر ریسین استنشاق یا تزریق شود مسمومیت آن بدتر است. هیچ درمانی ندارد بنابراین دریافت فوری مراقبت های پزشکی مهم است زیرا باعث کاهش آسیب به بدن می شود.

آیا میدانید در سال 1978 یک فرد چتری را به سم ریسین مسلح کرد تا بتواند گلوله های سمی را به مردی در لندن بزند.ارتش آمریکا از ریسی به عنوان یک سلاح جنگی در دهه 1940 استفاده کرد.دانشمندان از این سم برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کنند.

خود مراقبتی در مسمومیت با ریسین

برای درمان مسمومیت با ریسین نیاز به مراقبت های فوری است.زمانی که درمان شدید چند خوددرمانی می تواند به تخفیف علائم کمک کند:اگر ریسین در هوا وجود دارد منطقه را به قصد استشمام هوای تازه ترک کنید.لباس خود را از تن خارج کنید که به پوشاندن سر توسط آن ارجحیت دارد.اجازه دهید تا کارگران سریعا از محل خارج شوند.بدن خود را بلافاصله با مقدار زیادی آب و صابون بشویید.اگر چشمان شما دچار سوزش شد یا دید شما تار گشت ب مدت 10 تا 15 دقیقه با اب شست و شو دهید و اگر از لنز تماسی استفاده می کنید آ ها را خارج سازید.

پزشک چگونه را تشخیص میدهد

پزشک بدن را معاینه می کند و ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس را،در صورتی مه تنفس مشکل باشد، دستور دهد.بعضی از آزمایشگاه ها برای ببرسی وجود ریسین از تست ادرار استفاده می کنند.تست های دیگری هم برای تعیین مواجهه با ریسین وجود دارد.

عوامل خطر ابتلا به مسمومیت با ریسین

خوردن دانه های کرچک

درمان مسمومیت با ریسین

درمان شامل:اکسیژن برای کمک به تنفس،زغال فعال برای باند شدن با سم و یا جایگذاری لوله برای خارج کردن شست و شوی معده.تزریق مایعات وریدی از طریق بازو برای جلوگیری از دهیدراتاسیون،شست و شوی پوست با آب و صابون و شست و شوی چشم ها با آب،دارو برای درمان تشنج

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

شما به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارید.به درمانگاه اورزانس مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

انتظار میرود در مسمومیت با ریسین

اگر ریسین را بلعیدید ممکن است در عرض 6-12 ساعت یا زودتر متوجه علائم شوید و در روز بعد این علائم بدتر شوند.ممکن است احساس کنید دچار مسمومیت غذایی شده اید.عوارض ممکن است شامل خونریزی داخلی و طحال و آسیب کلیه باشد.اگر ریسین را استنشاق کردید ممکن است اولین نشانه ها را طی 4-6 ساعت ببینید و این علائم در روز بعد بدتر شوند.در صورتی که نشانه ها شدید باشند احتمال بستری شدن در بیمارستان وجود دارد. فرد مسموم اگر 3-5 روز پس از مسمومیت بهبود زنده بماند به احتمال زیاد بهبود می یابید.

میزان ابتلا به مسمومیت با ریسین

مسمومیت ریسین نادر است. در طی یک دوره شش ساله در دهه 1990 فقط سه مورد وجود دارد.

اقدامات فوری در مورد مسمومیت با ریسین

اگر احتمال می دهید دچار مسمومیت با ریسین شده اید با اورژانس تماس بگیرید.

حقایقی درمورد مسمومیت با ریسین

این بیماری مسری نیست.

عوامل تشدید کننده مسمومیت با ریسین

عدم درمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید