مسمویت با آسپیرین: علل، علائم و درمان

دکتر مهدی غلامی داوودی

view

مسمویت با آسپیرین: علل، علائم و درمان

علائم مسمویت با آسپیرین

 • گیجی
 • کاهش حجم ادرار
 • دوبینی(بدون پوشاندن یک چشم)
 • دهان خشک
 • تب
 • کاهش شنوایی
 • افزایش تشنگی
 • سبکی سر
 • زنگ زدن درگوش ها
 • تنفس سریع
 • کاهش هوشیاری
 • به سختی تمرکزکردن
 • سردرگمی
 • راه رفتن غیر طبیعی
 • سرگیجه
 • رفتارغیرعادی

مسمویت با آسپرین می تواند به طور ناگهانی بعد از مصرف دوز بالایی از آسپرین یا بتدریج بعد از مصرف دوزهای پایین بمدت چند هفته بوجود آید . شما ممکن است تهوع، استفراغ ، زنگ خوردن گوش ها ، خواب آلودگی ، گیجی ، و تنفس تند داشته باشید. مسمومیت با آسپرین معمولا یک اورژانس پزشکی است زیرا می تواند باعث از بین رفتن هوشیاری و مرگ شود . مسمومیت عمدی با آسپرین از قبیل اقدام به خودکشی علت رایج مسمومیت با آسپرین به طور ناگهانی میباشد.

شما میتوانید با دریافت ناآگاهانه ی ترکیبی از داروهای حاوی آسپرین مسمومیت تدریجی را بوجود آورید.

 زغال فعال و در موارد وخیم دیالیز برای درمان آن استفاده میشود . با درمان مناسب اکثر افراد زنده میمانند .

خود مراقبتی در مسمویت با آسپیرین

این راهکارهای مراقبت از خود میتواند به پیشگیری از مسمومیت با آسپرین کمک کند: اگر بچه دارید ، آسپرین با درپوش مقاوم به بچه بخرید و آن را دور از دید و دسترس کودک قرار دهید . آسپرین برای بچه یا نوجوانان نگیرید . هیچوقت دارو را بیشتر از دوز تجویز شده مصرف نکنید . اطمینان حاصل کنید که پزشک همه چیز را در مورد دارویی که مصرف میکنید میداند . برچسب روی دارو را با دقت بخوانید تا ببینید حاوی آسپرین یا سالیسیلات هست . با پزشکتان در مورد مصرف بیش از یک داروی حاوی سالیسیلات مشورت کنید . داروی تجویز شده خودتان را برای دیگران استفاده نکنید.اگر فکر میکنید کسی در خطر است یا بمنظور خودکشی آسپرین بیش از حد مصرف کرده کمک درخواست کنید.

پزشک چگونه مسمویت با آسپیرین را تشخیص میدهد

پزشک یک تاریخچه پزشکی خواهد گرفت و معاینه فیزیکی و تست خون انجام میدهد

عوامل خطر ابتلا به مسمویت با آسپیرین

دریافت داروهای چندگانه برای مشکلات مزمن .

درمان مسمویت با آسپیرین

درمان برای مسمومیت با آسپرین ممکن است شامل :

توقف مصرف آسپرین

 شستشوی فوری معده

براساس زمانیکه آسپرین مصرف شده زغال فعال برای جذب سالیسیلات در معده داده میشود که برای عبور آن از سیستم معدی روده ای ممکن است همراه با مسهل داده شود

مایعات وریدی برای کم آبی

سدیم بیکربنات وریدی (گاهی اوقات همراه با پتاسیم ) برای کمک به حرکت سالیسلات در ادرار

 ونتیلاتور در صورتی که بیمار بیقرار است ،در کماست ، یا به زحمت نفس میکشد .

 بستری شدن برای مانیتور و مراقبت های بعدی بخصوص اگر شخص نوزاد یا بزرگسال است یا مسمومیت طولانی مدت با آسپرین دارد یا یک داروی رهش (پایدار کننده ) با آسپرین مصرف کرده است .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

علائم خفیف مسمومیت با آسپرین شامل خشکی دهان، زنگ زدن گوش ها ، و تهوع میباشد . اگر هر یک از این علائم را داشتید شما میتوانید برای فهمیدن اینکه باید مصرف دارو را قطع کنید یا دوز آن را کاهش دهید با پزشکتان تماس بگیرید. برای تمام علائم دیگر مسمومیت با آسپرین با اورژانس تماس بگیرید یا به اورژانس بیمارستان بروید .

انتظار می رود در مسمویت با آسپیرین

اگر مسمومیت ناگهانی یا حاد با آسپرین (سالیسیلات )دارید ، شما احتمالا ابتدا تهوع ، استفراغ ، زنگ زدن گوش ها ، تنفس تند و عرق خواهید داشت . شما ممکن است در مسمومیت وخیم برای چند روز علائمی نداشته باشید . سپس شما ممکن است سبک سر ، خواب آلوده ، بیش فعال ، یا گیج باشید یا،دچار تشنج ،نارسایی کلیه ،یا تنفس مشکل شوید.اگر مسمومیت تدریجی با آسپرین دارید علائم شما ممکن است بعد از چند روز یا هفته پیشرفت کند .

شما ممکن است احساس خواب آلودگی ،گیجی یا توهم داشته باشید . در نهایت ، میتوانید کم آبی ، تشنج و ورم مغزی داشته باشید . برای همه اما جزئی ترین علائم مسمومیت با آسپرین به درمان اورژانسی در بیمارستان نیاز خواهید داشت . پزشک به شما زغال فعال و مایعات وریدی خواهد داد و ممکن است معده شما را شستشو دهد.

 شما ممکن است به ونتیلاتور برای تنفس یا دارو برای مشکلاتی از قبیل تشنج نیاز داشته باشید .

اگر شرایط شما بدتر شد ممکن است به دیالیز نیاز داشته باشید که روشی است که در آن از یک کلیه مصنوعی برای خارج کردن سم از خون استفاده میشود.بعد از درمان اورژانسی شما احتمالا یرای درمانهای بعدی و مونیتورینگ به بستری شدن نیاز خواهید داشت .

 اگر مصرف بیش از حد دارو عمدی بود، یک متخصص اعصاب و روان لازم است . اگر دوز آسپرین زیاد بالا نبود و درمان مناسب دریافت کردید ، به احتمال زیاد بهبود خواهید یافت

عوامل تشدید کننده مسمویت با آسپیرین

دریافت سالیسیلات بیشتر در هر شکلی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید