منوراژی یا خونریزی قاعدگی زیاد و یا طولانی

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

منوراژی یا خونریزی قاعدگی زیاد و یا طولانی

منوراژی

منوراژی خونریزی قاعدگی بسیار زیاد و یا طولانی مدت است. عدم تعادل هورمونی، بیماری التهابی لگن (PID)، استفاده از IUD، فیبروئید رحم، بارداری غیر طبیعی، و عوامل دیگر می توانند آن را ایجاد کنند. در برخی از زنان، خونریزی آنقدر شدید است که باعث مختل شدن فعالیت های روزمره و کم خونی میشود. قرص های ضد بارداری، هورمون ها، و یا عمل جراحی معمولا منوراژی را درمان میکنند.

آیا می دانید حدود 14 درصد از زنانی که قرص های ضد بارداری استفاده میکنند، برای اهداف به جلوگیری از بارداری نیست.

خود مراقبتی در منوراژی

اگر شما مبتلا به منوراژی هستید، به خوردن غذاهای با آهن زیاد - مانند سبوس گندم، ملاس، میوه های خشک و نان غنی شده با آهن، ماکارونی، غلات - برای جلوگیری از کم خونی، همچنین، خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C - مانند پرتقال و گریپ فروت - برای کمک به بدن در جذب آهن بپردازید. حفظ وزن سالم، به طوری که بدن تولید استروژن کمتری داشته باشد، که باعث می شود خونریزی شدیدتر شود.

پزشک چگونه منوراژی را تشخیص میدهد

پزشک یک تاریخچه پزشکی و یک معاینه کامل فیزیکی انجام میدهد، و ممکن است یک PAP، خون، و یا تست حاملگی را انجام دهد؛ سونوگرافی ( آزمونی با استفاده از امواج صوتی برای مشاهده اندام های داخلی). نمونه برداری از بافت آندومتر برای مشاهده و تشخیص تغییرات ایجاد شده در پوشش رحم؛ هیستروسکوپی (معاینه دهانه رحم و لوله رحم با استفاده از یک ابزاربررسی از طریق واژن)؛ و یا اتساع و کورتاژ (D & C) (خراش دادن پوشش داخلی رحم).

عوامل خطر ابتلا به منوراژی

زنان در معرض خطر منوراژی شامل دختران نوجوان که قاعدگی در طول 12 تا 18 ماه گذشته داشته اند و زنانی که در حال نزدیک شدن به سنین یائسگی هستند. سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات خونریزی یا چاق بودن.

درمان منوراژی

برای درمان منوراژی به کاهش جریان خون تمرکز می کنند. این ممکن است شامل: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها)، که می توانند به کاهش گرفتگی عضلانی کمک کنند، مکمل آهن اگر کم خونی وجود داشته باشد، قرص های ضد بارداری خوراکی پروژسترونی، ، IUD، یا داروهای تزریقی به منظور افزایش لخته شدن خون، جراحی هیسترکتومی (حذف پولیپ یا فیبروئید) برداشتن یا خارج کردن اندومتر (عمل جراحی برای برداشتن پوشش رحم) جراحی هیسترکتومی برای برداشتن رحم.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما دارای خونریزی قاعدگی که بیش از یک تامپون و یا پد بهداشتی را در یک ساعت خیس میکند یا بیشتر از هفت روز طول می کشد، مبتلا هستید به یک پزشک مراجعه کنید. در صورت احساس سرگیجه یا ضعف، مشکل تنفس، و یا خونریزی قاعدگی بیشتر از حد معمول، از مراقبت های پزشکی فوری کمک بگیرید.

انتظار میرود در منوراژی

منوراژی معمولا در زنان بالای 30 سال رخ می دهد. دوره ها به طور منظم وجود خواهند داشت، اما خونریزی روزانه شدید یا خونریزی که بیش از هفت روز طول می کشد، وجود دارد. همچنین ممکن است درد شکم بروز کند. ممکن است بیمار مبتلا به منوراژی احساس کند که در فعالیت های روزانه اش تداخل ایجاد میشود، بر خلق و خوی بیمارتاثیر می گذارد، و کیفیت زندگی کاهش می یابد. اگر شما دچار کم خونی باشید، ممکن است علائمی مانند تنگی نفس، تپش قلب و خستگی داشته باشید. درمان این مشکلات می تواند نیاز به بستری و درمان با استروژن داخل وریدی داشته باشد. درمان منوراژی بستگی به علت آن دارد. پزشک نیز درمان را بر اساس عواملی مانند سن، تمایل به داشتن فرزند، و میزان این بیماری تعیین میکند.

از دست دادن خون بیش از پنج قاشق غذا خوری در یک چرخه قاعدگی، منوراژی در نظر گرفته میشود.

عوامل تشدید کننده منوراژی

کم خونی، برخی داروها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید