مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی نابجا مصرف نشوند

view

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به آغاز نظافت و شستشوی خانه ها پیش از شروع تعطیلات نوروز، نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی هشدار داد.

به گزارش وبدا،دکتر طلعت قانع با اشاره به آغاز نظافت و شستشوی خانه ها پیش از شروع تعطیلات نوروز  که بر اساس سنت رایج در  ایران انجام می شود،  علاوه بر  مراقبت از وقوع  حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی هشدار داد.

وی  با  تاکید بر اینکه  عدم توجه  به توصیه ها می تواند خطرات جبران ناپذیری را در آستانه سال نو متوجه هموطنان نماید  از مصرف کنندگان فرآورده های شیمیایی و شوینده خواست در هنگام استفاده، برچسب روی بسته بندی را مطالعه و سپس مصرف کنند زیرا  استفاده از داروها و مواد شیمیایی د ر تاریکی می توانند خطر آفرین باشد.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو همچنین اضافه کرد:  با توجه به اینکه بسیاری از ترکیبات مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده، بخارات سمی ایجاد می کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زند باید در هنگام استفاده، پنجره ها باز باشند تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.

دکتر قانع با بیان اینکه در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی ، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک ضروری به نظر می رسد تاکید کرد: خودداری از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید کننده و لکه بر ضروری است چرا که بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه کننده می باشند.

 مدیر مرکز پاسخگویی 1490  در ادامه گفت: بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لکه بر، لاک پاک کن، سموم حشره کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت ، در صورت بلعیده شدن، تماس با پوست، چشم و یا تنفس، بسیار سمی و خطرناک  هستند و  همیشه بهتر است اینگونه محصولات  را در ظرف اصلی آن نگهداری نمود و  هیچگاه  آنها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکرد زیرا این عمل  موجب مصرف  اشتباهی توسط کودکان و در نتیجه مسمومیت شدید آنها خواهد شد.

 

دکتر قانع در خصوص  مراقبت از مسمومیت کودکان  نیز توصیه کرد : همواره پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را باید بست  چراکه هیچ ظرف دربسته ای از دسترسی کودکان  کنجکاو در امان نیست.

 دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو همچنین هشدار داد:  بهتر است کیف دستی، ساک خرید و کیسه های نایلونی دور از دسترس کودکان  نگاه داشته شود چرا که این  احتمال وجود  دارد که وسایل محتوی  کیسه توسط کودک بلعیده و یا ضمن بازی، روی صورت وی کشیده شده و موجب خفگی وی شود .

مدیر مرکز پاسخگویی 1490  در پایان  از هموطنان خواست در صورت بروز  موارد مطرح شده و یا مشابه با مرکز اورژانس 115و یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 1490 تماس برقرار نموده و راهنماییهای لازم را اخذ نمایند
منبع: behdasht.gov.ir

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید