میاستنی گراویس چیست

دکتر فریدون آقاجانی

view

بیماری میاستنی گراویس چیست Myasthenia Gravis

 

میاستنی گراویس به دلیل ضعف عضلانی ناشی از پاسخ ایمنی غیر طبیعی ایجاد می شود. اغلب ماهیچه های کنترل کننده چشم و پلک ها، حالات صورت، جویدن و بلعیدن را تحت تاثیر قرار میدهد. حدود 20 از افراد مبتلا به این بیماری، ضعف عضلانی می تواند باعث دشواری تنفس آنها گردد. گاهی این بیماری همراه با بحران حاد همراه خواهد بود. خوشبختانه، داروها می توانند ضعف عضلانی را کاهش دهند و پاسخ های ایمنی غیر طبیعی در میاستنی گراویس را سرکوب کنند. درمان مناسب می تواند آنتی بادی های غیرطبیعی را از خون حذف کند. بیشتر افراد مبتلا به میاستنی گراویس زندگی عادی دارند.

علاِئم میاستنی گراویس

 • ضعف
 • خستگی
 • نفس کم آوردن
 • مشکل بلعیدن
 • عدم توانایی درچشمک زدن و بستن چشم ها
 • افتادگی پلک
 • چشم ها هم دیگر را دنبال نمی کنند حالت شبیه لوچی
 • اشکال در صحبت کردن
 • نمای غیرطبیعی صورت

آیا میدانید میاستنی گراویس

اگر یک زن حامله با میاستنی گراویس زایمان نماید به دلیل انتقال آنتی بادی های غیرطبیعی از مادر به کودک در دوران بارداری نوزاد او ممکن است علائم بیماری را به طور موقت داشته باشد. خوشبختانه علائم نوزاد او به سرعت با درمان از بین خواهد رفت.

خود مراقبتی در میاستنی گراویس

برای کمک به بهبودی کلی، انرژی کافی برای عضلات :

 1. خواب کافی داشته باشید
 2. در طول روز استراحت کنید
 3. رژیم غذایی سالم داشته باشید
 4. انرژی خود را ذخیره کنید.

پزشک چگونه میاستنی گراویس را تشخیص میدهد

پزشکان از چند آزمایش خون برای تشخیص میاستنی گراویس استفاده می کنند:

 1. تستی برای تشخیص آنتی بادی های گیرنده استیل کولین که در حدود 85 از بیماران وجود دارد
 2. تشخیص آنتی بادی anti-MuSK ، که در 15 درصد باقی مانده بیماران مبتلا به میاستنی گراویس مثبت است
 3. تست ارزیابی قدرت عضلانی و فعالیت عصب انجام دهد.

درمان میاستنی گراویس

دکتر شما ممکن است یک دارو که سیگنال های عصبی به عضلات را بهبود می بخشد و قدرت عضلانی را افزایش می دهد تجویز کند. همچنین برخی از بیماران از داروهای مهار کننده تولید آنتی بادی های غیرطبیعی سیستم ایمنی بهره مند می شوند. درمان های دیگر شامل: جراحی برای برداشتن غده تیموس، به نام تیموس برداری، پلاسما فرز، یک روش مورد استفاده برای حذف آنتی بادی های غیرطبیعی از خون، گلوبولین ایمنی وریدی IVIg ، که مانع از آسیب سیستم ایمنی بدن ناشی از اعصاب مخرب میشود. نزدیک به 10 تا 15 از افراد با علایم میاستنی گراویس یک تومور غده تیموس دارند، که بخشی از سیستم ایمنی بدن است. برای جلوگیری از بدخیمی تومور باید برداشته شود.

 

بیماری میاستنی گراویس

 

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما به ضعف عضلانی مداوم یا هر یک از علائم خاص از میاستنی گراویس مبتلا هستید، با دکتر خود تماس بگیرید . میاستنی گراویس می تواند زمانی که ضعف به طور ناگهانی باعث اختلال ماهیچه های کنترل تنفس شود، تهدید کننده زندگی باشد. این اورژانس پزشکی بحران میاستنیک نامیده می شودکه می تواند از عفونت، تب، و یا یک واکنش بد به دارو ایجاد شده باشد. اگر شما یا کسی که همراه او هستید، مشکلات تنفسی شدید را تجربه کرد، سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

انتظار میرود در میاستنی گراویس

بسیاری از مردم تنها علائم خفیف یا متوسط دارند. در برخی افراد، علائم به خودی خود، حتی بدون درمان از بین میروند. اما 20 درصد از افراد مبتلا به میاستنی گراویس هنگامی که ضعف عضلانی به طور ناگهانی باعث سختی در نفس کشیدن می شود ممکن است دچار بحران میاستنیک باشند. این نوع حملات اورژانس پزشکی است که معمولا بیشتر در دو سال اول تشخیص رخ می دهد. با درمان های رایج، بسیاری از افراد بهبود می یابند. برخی از افراد بهبودی نسبتا کامل را تجربه می کنند و می توانند داروی درمان بیماری میاستنی گراویس را متوقف کنند.

میزان ابتلا به میاستنی گراویس

حدود 20 نفر از 100،000 نفر در ایالات متحده، مبتلا به میاستنی گراویس هستند. متاسفانه ما در کشور آمار دقیقی از ابتلا به این بیماری نداریم. شیوع آن در طی 20 سال گذشته افزایش یافته، چرا که مردم زندگی طولانی تر دارند و بیماری زودتر تشخیص داده می شود.

حقایقی درمورد میاستنی گراویس

میاستنی گراویس معمولا درخانم های جوان زیر 40 سال و مردهای بالای 60 سال رخ می دهد.

عوامل تشدید کننده میاستنی گراویس

فعالیت بدنی شدید، بیش از حد خسته شدن، و کمبود خواب می تواند علایم میاستنی گراویس را بدتر کند.

 

 

منبع: uptodate
دکتر فریدون آقاجانی

دکتر فریدون آقاجانی۱ مطلب

بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید