نشستن طولانی و ابتلا به کبد چرب غیرالکلی

view

بر طبق جدیدترین مطالعات صورت گرفته، نشستن های طولانی مدت می تواند باعث افزایش احتمال بروز کبد چرب غیرالکلی گردد. و حتی انجام دادن ورزشهای منظم و شدید در طول روز نیز نمی تواند از میزان تاثیر نشستن های طولانی مدت بر احتمال بروز کبد چرب بکاهد. نشستن های طولانی مدت به این معناست که میزان تحرک شما آنقدر کم باشد که تاثیری در کالری سوزی نداشته باشد.

در بسیاری از مطالعاتی که در این خصوص صورت گرفته، نتایج حاکی از آن است که کم تحرکی و نشستن های طولانی مدت می تواند در بروز چاقی، دیابت، سطح فشار خون بالا، عارضه های قلبی، سرطان و حتی بروز مرگ و میر تاثیر گذار باشد. در جدیدترین پژوهش منتشر شده در مجله ی هپاتولوژی، محققان به ارتباط بین میزان ساعات نشستن فرد و احتمال بروز کبد چرب غیرالکلی پرداختند. 140000 زن و مرد کره ای در این مطالعه شرکت داشته اند.

از بین افراد شرکت کننده در این پژوهش، حدود 35 درصد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی بوده اند، نشستن­های طولانی مدت و عدم شرکت در فعالیتهای جسمانی هر کدام به طور مستقل در بروز کبد چرب غیرالکلی تاثیر بسزایی دارند. نتایج این مطالعات کاملاً واضح است، صندلی هایمان بصورت تدریجی دارند ما را می کشند.

بدن ما جوری برنامه ریزی شده که باید در حرکت باشد و عجیب نیست اگر بگوییم نشستن های طولانی مدت و عدم تحرک ماهیچه ها تاثیر بسزایی بر فیزیولوژی ما دارند. نتایج حاکی از آن است که هم افزایش میزان فعالیتهای جسمانی فرد و هم کاهش میزان نشستن های فرد هر کدام به طور مستقل می تواند بر کاهش خطر بروز کبد چرب تاثیر گذار باشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید