نوروم آکوستیک

view

علاِیم نوروم آکوستیک

درباره نوروم آکوستیک

نوروم آکوستیک رشد غیر سرطانی نادر بر روی یک عصب است که مغز را به گوش متصل می کند. نوروم آکوستیک به آرامی رشد می کند. در حالی که یک نوروم آکوستیک سرطان نیست و گسترش نمیابد، اگر شود بیش از حد بزرگ شود ممکن است به بخش هایی از مغز آسیب برساند. نوروم آکوستیک می تواند بر شنوایی و تعادل تاثیر بگذارد. به خاطر داشته باشید که شرایط دیگر باعث بروز علایم مشابه  مانند سرگیجه و مشکل شنوایی می شوند و شایع تر از نوروم آکوستیک هستند.

آیا میدانید

نرخ نوروم آکوستیک به نظر می رسد که در حال صعود باشد. اما پزشکان ممکن است تنها اغلب به دلیل این که آنها از  بیشتر استفاده میکنند، متوجه آن ها شوند. بعد از عمل جراحی برای جلوگیری از رشد، شانس بازگشت نوروم آکوستیک کمتر از 5 در 100 است. نوروم آکوستیک در عصبی که در پشت گوش و زیر مغز است رشد می کند. پزشکان تشخیص داده اند که بسیاری از افراد با نوروم آکوستیک بین سنین 30 و 60 هستند.

خود مراقبتی در نوروم آکوستیک

 همیشه نیاز به مراقبت های پزشکی دارد. اگر از دست دادن شنوایی یک مشکل است، سمعک ممکن است کمک کند.

پزشک چگونه نوروم آکوستیک را تشخیص میدهد

پزشکتان از شما سوال می پرسد و شما را معاینه می کند. شما ممکن است آزمایش های شنوایی، MRI ها، سی تی اسکن، و تست های دیگر نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به نوروم آکوستیک

ممکن است در افراد با سابقه خانوادگی از یک بیماری ژنتیکی نادر به نام نوروفیبروماتوز نوع دوم شایع تر باشد.

درمان نوروم آکوستیک

درمان نوروم آکوستیک عبارتند از: مشاهده با MRI ها به طور منظم برای بررسی رشد تومور، تشعشع برای این که سرعت رشد تومور را کاهش دهد یا آن را نابود کند، جراحی برای برداشتن تومور

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما دچار از دست دادن شنوایی شدید ، به پزشک مراجعه کنید. اگر شما سرگیجه، درد شدید گوش، سردرد شدید، و از دست دادن شنوایی ناگهانی دارید، به فورا با پزشک تماس بگیرید.

انتظار میرود در نوروم آکوستیک

نوروم آکوستیک بسیار به آرامی رشد می کند. افرادی که به آن مبتلا هستند ممکن است علایم را تا 30 سالگی نشان ندهند. بسیاری از مردم مبتلا به نوروم آکوستیک متوجه می شوند که نمی تواند از یک گوش به خوبی بشنود. آنها ممکن است سرگیجه و دوران سر بگیرند. اگر تومور کوچک است، ممکن است دکتر درمان را پیشنهاد نکند. پیگیری آن با MRI هر 6 تا 12 ماه ممکن است کافی باشد. برخی نوروم آکوستیک ها رشدشان کاملا متوقف می شود. اگر تومور به اندازه کافی بزرگ باشد که مشکل ایجاد کند، ممکن است دکتر آن را با عمل جراحی حذف کند و یا از اشعه استفاده کند تا سرعت رشد را کاهش دهد یا آن را نابود کند. اکثر مردم با درمان بهبود میابند. به ندرت، نوروم آکوستیک می تواند عوارض تهدید کننده حیات داشته باشد.

میزان ابتلا به نوروم آکوستیک

پزشکان تشخیص دادند که حدود 10 نفر از هر یک میلیون نفر به نوروم آکوستیک در هر سال مبتلا هستند.

حقایقی درمورد نوروم آکوستیک

نوروم آکوستیک تومورهای خوش خیم هستند. آنها سرطانی نیستند.

عوامل تشدید کننده نوروم آکوستیک

اقدام به درمان نکردن

از پزشک خود بپرسید

چه آزمایشاتی نیاز دارم؟
آیا به درمان نیاز دارم؟
چه زمانی باید یک پیگیری کنم؟
پیش آگهی من چیست؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید