هماتوم و خونریزی زیر ناخن را چه باید کرد؟

دکتر هادی توزنده جانی

view

هماتوم و خونریزی زیر ناخن را چه باید کرد؟

هماتوم ناخن یا خونریزی زیر ناخن 

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • نقاط قرمز و مشکی روی ناخن

هماتوم زیر ناخن وقتی خون زیر ناخن جمع شود رخ می دهد. معمولا به دلیل آسیبهای له شدگی ، از قبیل انداختن چیزی سنگین بر روی پا و یا کوبیدن انگشت به در ماشین اتفاق می افتد. می تواند باعث درد شدید و تغییررنگ بنفش، سیاه و سفید زیر ناخن شود. بعضی موارد را می توان در منزل درمان کرد، اما اگر بسیار دردناک بود و یا به علت آسیب قابل توجه نیاز به تخلیه باشد ، باید به دکتر مراجعه کرد. درمان سریع به جلوگیری از عوارضی مانند عفونت، از دست دادن دائمی ناخن و یا بدشکلی کمک می کند .

خود مراقبتی در هماتوم زیر ناخن

این روشهای مراقبت از خود به درمان هماتوم زیر ناخنی کمک خواهد کرد : قرار دادن یخ در منطقه به مدت 20 دقیقه در 24 تا 48 ساعت اولیه . بالا بردن دست یا پا بالاتر از سطح قلب در طول 24 تا 48 ساعت اول. ایبوپروفن (ادویل، موترین) برای درد. رژیم غذایی مناسب. اگر ناخن افتاد یا توسط دکتر کشیده شده و بستر ناخن بریده نشده ، آنرا در آب گرم و صابون به مدت 10 تا 15 دقیقه و سه بار در روز خیس کنید. پماد آنتی بیوتیک و پانسمان بعد از کمپرس آب. اگر هماتوم بدتر می شود و یا نشانه هایی از عفونت، مثل گرمی، قرمزی، تورم یا تب وجود دارد به دکتر خود مراجعه کنید .

پزشک چگونه هماتوم زیر ناخن را تشخیص میدهد

دکتر منطقه را آزمایش می کند و عکس اشعه X می گیرد و ممکن است نیاز به کشیدن ناخن باشد.

عوامل خطر ابتلا به هماتوم زیر ناخن

مرد بودن ، بین 4 تا 30 سال بودن

درمان هماتوم زیر ناخن

درمان هماتوم زیر ناخنی ممکن است شامل : بالا بردن ، یخ گذاری ، داروهای ضد التهابی ، پماد آنتی بیوتیک و پانسمان ، تخلیه هماتوم از طریق یک سوراخ کوچک با سیم گرم (کوتر) و یا نفوذ به داخل ناخن، اسپلینت و گچ ناخن انگشت پا پس از تخلیه ناخن و یا کشیدن و بخیه ناخن، اگر یک استخوان زیر ناخن شکسته شده ، آنتی بیوتیک برای عفونت؛ باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما دچار درد شدید و یا هماتومی که یک چهارم یا بیشتر از سطح زیر ناخن را پوشش می دهد ، شدید، به دکتر خود و یا بخش اورژانس یک بیمارستان مراجعه کنید .

انتظار میرود در هماتوم زیر ناخن

شما به احتمال زیاد با تغییر رنگ زیر ناخن به بنفش تیره و درد ناشی از فشار خون به دام افتاده بین ناخن و بستر ناخن مواجه می شوید. اگر درد خفیف است و بخش کوچکی از بستر ناخن، تغییر رنگ داده شما می توانید علائم را با یخ، بالا بردن عضو و داروهای ضد-تورم تسکین دهید. اگر شما دچار درد شدید و خون 25 یا بخش بیشتری از زیر ناخن را پوشش داده دکتر آن را از طریق یک سوراخ کوچک در ناخن تخلیه خواهد کرد. این معمولا درد را به سرعت و بدون دردسر تسکین می دهد. ممکن است ناخن پس از چند هفته بیافتد. اگر هماتوم زیر ناخنی نیمی یا بخش بیشتری از ناخن پوشش می دهد ، احتمالا به کشیدن ناخن و بخیه برای کمک به رشد یک ناخن جدید نیاز است. ناخن باید در ظرف 6 تا 12 هفته رشد کند. اگردر طول آسیب در دست یا پا استخوان نیز شکسته شد، دکتر ممکن است یک آتل و آنتی بیوتیک تجویز کند.

حقایقی درمورد هماتوم زیر ناخن

اگر هماتوم زیر ناخنی بیش از نیمی از ناخن را پوشش می دهد احتمال دارد که یک استخوان شما شکسته باشد.

عوامل تشدید کننده هماتوم زیر ناخن

جدایی ناخن از بستر ناخن، بدشکلی ناخن، از دست دادن ناخن، عفونت

دکتر هادی توزنده جانی

دکتر هادی توزنده جانی۳۷ مطلب

جراحی عمومی
استان گیلان ، شهر رودبار، خلیل آباد،بن بست بهار، تلفن:. ٠١٣٣۴۶٢٣٧٨۴ رشت، خیابان نواب کوچه مهر ساختمان پارس نو شماره تماس:٠١٣٣٣١١٧٧٩٩

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید