هیدرو نفروز پره ناتال چیست؟

view

دوران پره ناتال یا دوران پیش از زایمان زمانی است که طی آن جنین در رحم مادر می‌باشد.

هر کلیه از دو بخش تشکیل شده است.

بخشی که خون را فیلتر کرده و ضایعات، نمک و آب اضافی را حذف می‌کند. بخشی که ادرار را جمع آوری می کند.

 در هیدرونفروز بخشی از کلیه که وظیفه ی جمع آوری ادرار را دارد، بیش از مقدار نرمال درخود ادرار را جمع می‌کند. این امر موجب تورم و بزرگ شدن بیش از حد کلیه ها می‌گردد.

 برخی از کودکان مبتلا به هیدرونفروز معمولا در مدت زمان کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در این کودکان معمولا مشکل هیدرونفروز جدی نبوده و عوارض بلند مدتی را ایجاد نمی‌کند.

اما ادامه دار شدن هیدورونفروز می‌تواند عوارض جدی رادر مجرای ادراری ایجاد کند. برای مثال ممکن است که در مجرای ادراری انسدادی ایجاد نماید و یا باعث بازگشت ادرار از مثانه به کلیه ها شود.

 تشخیص هیدونفروز پرناتال :

تشخیص آن با استفاده از سونوگرافی در حین بارداری مادر قابل انجام است. از آنجاییکه سونوگرافی تصاویری از جنین رادر رحم نشان می‌دهد، پزشک می‌تواند با استفاده از این ابزار به تشخیص هیدرونفروز بپردازد. البته این بیماری دارای علایم در دوران بارداری نمی‌باشد.

آیا تست های بیشتری در تشخیص هیدرونفروز نیاز است؟

در صورت تشخیص اولیه توسط سونوگرافی جهت بررسی حذف یا تداوم آن در حین در دوران بارداری انجام می‌شود. پزشک معمولا به بررسی تعداد کلیه ‌‌های درگیر و شدت بیماری می‌پردازد.

درمان هیدرونفروز دوران بارداری:

 هیدرونفروز در دوران بارداری قابل درمان نمی‌باشد ودر صورت تداوم تا پس از زایمان، قابل درمان نمی‌باشد. معمولا ادامه‌ی بررسی‌ها وپروسه‌ی درمانی در نوزادان با یک کلیه‌ی درگیر پس از هفته اول تولد نوزاد شروع می‌شود ودر نوزادانی که هردو کلیه درگیرند طی چند روز اول پس از تولد آغاز می‌شود. ودرمان هم معمولا با آنتی بیوتیکها شروع شده و سپس بررسی‌های بیشتر صورت می‌پذیرد.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید