ولودینیا Vulvodynia Disease

view

علاِیم ولودینیا

  • دردیاناراحتی
  • خارش یا سوزش

درباره ولودینیا

وولودینیا یک درد مزمن در بخش بیرونی آلت تناسلی زنانه(فرج) است که علت مشخصی ندارد. فرج قسمت بیرونی ناحیه تناسلی زنانه است. وولودیانا همه زنان را به یک شیوه تحت تاثیر قرار نمی دهد. درد ممکن است در تمام فرج اتفاق بیفتد و یا فقط در قسمت باز شده واژن باشد. علایم می تواند شدید باشد و داشتن رابطه جنسی، فعالیت و کار را دشوار کند. هیچ کس علت وولودیانا را نمی داند. درمان به برطرف شدن علایم کمک می کند ولی شرایط را درمان نمی کند.

آیا میدانید

60% زنان قبل از تشخیص وولودیانا سه پزشک مختلف را می بینند. بیشتر زنانی که علایم وولودیانا را تجربه می کنن بین 18 تا 25 سال هستند. زنان با وولودیانا گاهی اوقات به دلیل علایم دچار افسردگی می شوند به طور قاطع با آن ها در ارتباط نیست.

خود مراقبتی در ولودینیا

برای کمک به درمان علایم، پوشیدن لباس زیر پنبه ای و گشاد، شستشو با صابون ملایم و اجتناب از مصرف فرآورده های معطر زنانه، رژیم غذایی با اگزالات پایین داشته باشید، از ژل های محلول در آب حین مقاربت استفاده کنید، از اسب سواری و یا دوچرخه سواری اجتناب کنید، از یوگا و یادیگر روش های تن آرامی استفاده کنید.

پزشک چگونه ولودینیا را تشخیص میدهد

پزشک با گرفتن تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی و آزمایشات لگنی می تواند وولودیانا را تشخیص دهد. پزشک می تواند به وسیله یک سوآپ کتانی قسمت فرج را لمس کند و نواحی حساس را مشخص کند.

درمان ولودینیا

یک درمان برای همه زنان کارآمد نیست، و ممکن است تلاش های زیادی انجام شود تا چیزی که برای شما کارآمد است را پیدا کنند. درمان وولودیانا ممکن است شامل: اجتناب از چیزهایی که می تواند موجب تحریک فرج ها شود، تغییرات رژیم غذایی، تجویز داروها به منظور کاهش درد، داروهای موضعی، درمان کف لگن، جراحی بلوک اعصاب.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر هر گونه از علایم وولودیانا شامل، سوزش، درد، خارش و تورم را دارید به پزشک مراجعه کنید.

انتظار می رود در ولودینیا

علایم ممکن است مزمن و یا رفت و برگشتی و آرام باشند. ممکن است در نواحی خاص اتفاق بیفتند، مانند نزدیک کلیتوریس، یا در نواحی مختلف اطراف فرج اتفاق بیفتند. اگر علایم منجر به شرایطی مانند عفونت قارچی شود، با درمان درد برطرف می شود. اگر علت مشخصی وجود ندارد اجتناب از پوشیدن شلوار های جین تنگ ممکن است کمک کننده باشد.

میزان ابتلا به ولودینیا

حدود 6 میلیون زن در آمریکا وولودیانا دارند.

حقایقی درمورد ولودینیا

60 درصد زنان با وولودیانا به دلیل درد نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند.

عوامل تشدید کننده ولودینیا

مقاربت، تامپون، دوچرخه سواری، شلوار جین تنگ، نشتن و ورزش کردن موجب تشدید وضعیت می شود.

از پزشک خود بپرسید

از پزشکتان سوال کنید:چه چیزی موجب علایمم شده است؟ چه می توانم بکنم تا دردم کاهش یابد؟ چه مدت علایمم طول خواهد کشید؟ در مورد درد مقاربت چه می توانم بکنم؟ آیا می تواند چیزی شدید تر از وولودیانا باشد؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید