پرهیز از برخی مواد غذایی در کهنسالی

view

سبزیجات نپخته

از جمله غذاهایی که در دوران کهولت سن باید در مصرف آن احتیاط کنید. سبزیجات خام هستند. اگر دندانهایتان، از سلامت کافی برخوردار نیستند از خوردن سبزیجات سفت خام اجتناب نمایید.

یکی از روشهای مفید مصرف سبزیجات در سالمندی می تواند بخارپز کردن سبزیجات باشد.

لوبیا را از زنجیره غذایی حذف نکنید

 یکی از ویژگیهای لوبیا، خاصیت نفاخ بودن آن است. این ویژگی لوبیا باعث می شود تا برخی از افراد کهنسال این ماده ی غذایی را به طور کامل کنار بگذارند. لوبیا سرشار از پروتیین، آهن و فیبر است. کنار گذاشتن آن از زنجیره ی غذایی امری نادرست است.

مصرف کافیین در سالمندان

مصرف کافیین در سن کهنسالی می تواند باعث بروز اضطراب و خلق و خوی عصبی در افراد گردد. مصرف کافیین می تواند باعث کاهش خواب فرد گردد. مصرف کافیین همچنین باعث افزایش ضربان قلب نیز می گردد. در صورتیکه تمایل به قطع مصرف مواد کافیین دار دارید سعی کنید که بطور تدریجی این کار را انجام دهید زیرا قطع یکباره ی کافیین می تواند همراه با عوارضی همچون سردرد، استفراغ و یا حالت تهوع گردد.

مصرف گوشت قرمز در سالمندی

مصرف بیش از حد گوشت قرمز علاوه بر خطراتی که برای سلامت عمومی بدن می تواند همراه داشته باشد می تواند سلامت دندانهای افراد مسن را نیز به خطر اندازد. جویدن تکه های بزرگ گوشت قرمز برای افراد کهنسال سخت است. بهتر است که گوشت را به صورت ورقه های نازک ببرید و مصرف نمایید و یا از جایگزینهایی مانند گوشت مرغ و یا گوشت ماهی که مصرف آنها راحتتر استفاده نمایید.

دیدگاه ها [ 2 دیدگاه ]

 • مهدی خزاعی

  1
  0

  متشکر ممنونم عالی بود ،

  • دکتر همه

   1
   0

   سپاس از همراهيتان

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید