پنومونی یا ذات الریه را بهتر بشناسید

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

  پنومونی یا ذات الریه را بهتر بشناسید

پنومونی یا ذات الریه

علاِئم

  • درد یا ناراحتی
  • لرز
  • سرفه کردن
  • خستگی
  • تب
  • نفس کم آوردن

درباره پنومونی

پنومونی یک نوع التهاب ریه ست. علت های مختلفی دارد از جمله ، تنفس گردوخاک و ذراتی که ناشی از کپک زدگی ، کاه یا پوشال ، یا تفاله های جو و قارچ ، که قارچ ها میتواند در رطوبت ، سیستم های تهویه و یا گرمایشی رشد کنند یا افرادی که به صورت مسلم در معرض مدفوع پرنده هستند. بعضی از تجویزهای دارویی نیز موجب پنومونی میشوند از جمله آنتی بیوتیک های خاص ، داروهای شیمی درمانی ، و داروهایی برای درمان بیماری های قلبی. بهترین راه برای درمان پنومونی دوری از محرکاتی که باعث آزار شما میشود. اگر علائم شما شدید است دکتر شما ممکن است کورتیکواستروئید تراپی را تجویز کند. در بیشتر موارد بیماران خوب میشوند اما در موارد نادر ممکن است پنومونی مزمن بیمار را به سمت فیبروز ریه و به جا ماندن اسکار بر ریه هدایت کند.

آیا میدانید پنومونی برای اولین بار توسط یک پزشک ایتالیایی در سال 1713 شرح داده شد که نوشت ، تقریبا تمام کسانی که گندم یا جو را اندازه میگیرند یا الک میکنند (در واقع با غلات سر کار دارند) تنفس کوتاهی دارند و خیلی نادر به سن بالا میرسند. در سال 1931 ، یک اپیدمی کوچک از پنومونی در کارگران راه آهن که برای ساخت آن از پوست درخت افراه استفاده میکردند رخ داد. و از هر 3 مرد 1 مرد مبتلا شدند.

خود مراقبتی در پنومونی

برای خودداری از قرار گرفتن در معرض محرکات میتوان از ماسک جراحی یا تنفسی استفاده کرد .

پزشک چگونه پنومونی را تشخیص میدهد

دکتر شما در حال گوش دادن به تنفس ممکن است صداهای ریه را غیرطبیعی بشنود. امکان دارد برای بررسی وضعیت وشرایط ریه شما ام ار ای و سی تی اسکن را تجویز کند. سایر تستها برای انازه گیری مقدار هواای ورودی و خروجی به ریه ها و میزان اکسیژن موجود در خون انجام میشود. ممکن است برای شما برونکوسکپی انجام شود. در طی پروسیجر دکتر شما یک لوله قابل انعطاف از بینی به داخل ریه های شما میفرستد. و در طی پروسیجر یک نمومه از بافت ریه برمیدارند.

عوامل خطر ابتلا به پنومونی

افرادی که در مناطقی کار میکنند یا زندگی میکنند که در معرض محرکات افزایش دهنده خطر پنومونی هستند مانند کشاورزان ، پرندگان خانگی یا کارگران مرغداری.

درمان پنومونی

بهترین راه درمان ،دوری از تماس با محرک ایجاد کننده است. دکتر شما برای بهبود علائم و کاهش التهاب ، کورتیکواسترئید تجویز میکند. و در صورت وجود عفونت ممکن است ممکن است دکتر برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. مردمی که دچار مشکلات جدی تنفسی هستند به طور موقت اکسیژن از طریق ماسک یا لوله پلاستیکی از طریق سوراخ بینی دریافت میکنند. گاهی اوقات دارو درمانی مانند نبولایزر یا اینهالر کمک کننده است.

انتظار میرود در پنومونی

خودداری از قرار گیری در معرض محرکی که باعث آزار شما میشود، بهبودی علائم را منجر میشود. تجویز داروهای ضد التهاب منجر به بهبود علائم میشود

میزان ابتلا به پنومونی

شایع ترین نوع افزایش حساسیت پنومونی ، ریه کشاورز است که به دلیل قرار گیری طولانی مدت در معرض کاه یا تفاله دانه ها و جو، ایجاد میشود.

حقایقی درمورد پنومونی

اکثر افراد مبتلا به پنومونی ، سیگاری نیستند. اما در بین سیگاری ها شریاط بالقوه جدی تر است

عوامل تشدید کننده پنومونی

سیگار کشیدن و قرار گرفتن مداوم در معرض ماده محرک

بیشتر بخوانید :

سی تی اسکن ریه ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید