پوسیدگی دندان در کودکان در معرض سیگار

view

بر طبق نتایج به دست آمده از تحقیقات منتشر شده در مجله­ی BMJ نشان داده شده که در آمریکا 5/20 درصد کودکان در سنین 2 تا 5 سالگی دچار پوسیدگی دندان می­شوند و حدود 35 درصد کودکان در 3 سالگی در ژاپن مبتلا به پوسیدگی دندان هستند.

اگر چه برای عدم ابتلای کودکان به پوسیدگی دندان، والدین بر محدود کردن مصرف شکلات و مواد شیرین هستند و شستشو با مواد حاوی فلوراید تمرکز دارند اما این روزها یافته­های مطالعات حاکی از آنست که قرار دادن کودکان در معرض دود سیگار تاثیر به سزایی بر پوسیدگی دندان دارد.

 سوراخ­های دندان بر اثر عوامل مختلف فیزیکی، بیولوژیک، محیطی و عوامل مربوط به زندگی افراد ایجاد می­گردد.

در معرض دود سیگار قرار گرفتن می­تواند مستقیماً بر روی دندانها و میکرو ارگانیسم­ها به شیوه­های مختلف اثر کند، که شامل التهاب دهان، آسیب به غدد بزاقی و کاهش سطح ویتامین C و همچنین عدم کارکرد درست سیستم ایمنی می­باشد.

یک تیم از محققان در ژاپن به بررسی تاثیر سیگار کشیدن در طول بارداری و قرار دادن کودکان 4 ماهه در معرض دود سیگار و ارتباط آن با پوسیدگی دندان پرداختند. محققان بدنبال بررسی این موضوع بودند که آیا سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری تاثیری بر پوسیدگی­های دندانی نوزاد خواهد داشت، نتایج حاکی از آن است که مواجه شدن کودک با دود سیگار در 4 ماهگی باعث دو برابر شدن میزان خطر ابتلا به پوسیدگی دندانی می­شود. اما تاثیر سیگاری بودن مادر بر پوسیدگی دندان نوزاد اثبات نگردید.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید