چاقی در کودکان

view

بدن شما انرژی‌های غیر قابل استفاده را به‌عنوان چربی‌های بدن در خود ذخیره می‌نماید، برای رسیدن به وزنی سلامت باید انرژی‌های دریافتی کمتری را از غذاها دریافت کنید.

کالری اضافه را بسوزانید.

اگر بیش از میزانی که در روز می‌سوزانید انرژی دریافت نمایید، بدن شما انرژی‌های اضافی را در خود ذخیره می‌نماید

فاکتورهایی که می توانند باعث شیوع چاقی در کودکان گردند عبارتند از:

1-      انتخاب غذاها: می‌تواند شامل انتخاب غذاهای با درصد چربی زیاد و یا قند زیاد باشد.

2-      عدم فعالیت‌های فیزیکی: کودکان استرالیایی نسبت به گذشته کم فعالیت شده‌اند.

3-      صرف مدت زمان طولانی ساکن و بی‌تحرک بودن: کودکان استرالیایی به‌طور متوسط دو و نیم ساعت از روز را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند. همچنین زمان‌هایی از روز را نیز صرف استفاده از کامپیوتر و بازی‌های کامپیوتری می‌نمایند.

4-      والدین چاق: الگوی مصرف خانواده تاثیر به‌سزایی بر روی انتخاب غذاهای سالم از طرف کودک و عدم چاقی او دارد. پدر و مادر چاق کم‌تر به چاقی کودک خود اهمیت می‌دهند.

5-      ژنتیک: برخی از اختلالات نادر ژنتیکی می‌تواند باعث چاقی افراطی در کودکان شود اگر در خانواده‌ای اکثر افراد خانواده از مشکل چاقی رنج می‌برند، والدین باید نسبت به وزن کودک خود و انتخاب غذاهای سالم به‌جای انواع غذاهای پر انرژی و نامناسب حساس باشند.

چاقی کودکان یک مسیله‌ی فراگیر در کل دنیا است. میزان چاقی کودکان به‌طرز خطرناکی در حال افزایش است. این مسیله در ایالات متحده، انگلستان و استرالیا بسیار شیوع پیدا کرده است. در استرالیا از هر پنج کودک و نوجوان یک نفر مبتلا به چاقی است. تعداد کودکان چاق بین 7 تا 15 سال از 1985 تا 1995 حدوداً دو برابر شده است. با نرخ چاقی موجود پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 حدود 65 درصد از جوانان استرالیایی دچار چاقی باشند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید