چرا بهتر است که نوزاد با وزن طبیعی به دنیا بیاید ؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

وزن هنگام تولد نوزاد بسیار مهم است. در صورتی که مادر دچار اضافه وزن می باشد می‌تواند باعث شود تا جنین دچار چاقی گردد. از سوی دیگر اگر مادر دچار کمبودهای تغذیه ای باشد نیز می تواند باعث بروز اختلالاتی غیر قابل جبران در جنین گردد.

دلایل بروز کم وزنی در در نوزاد در بدو تولد 

  • مصرف برخی از داروها توسط مادر
  • بروز عفونت داخل رحمی
  • استعمال دخانیات توسط مادر
  • مادری که دچار سوء تغذیه است

در دوران بارداری داشتن کمی اضافه وزن برای مادر طبیعی است و در صورتی که مادر دچار وضعیت طبیعی باشد جنین نیز از وزن طبیعی برخوردار خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل مهم در وزن تولد نوزاد اندازه جفت است.

جفت مادر اگر کوچک باشد، غذا و اکسیژن لازم ممکن است به جنین نرسد، اما اگر جفت مادر بزرگ باشد غذا و اکسیژن بیشتری به جنین می‌رسد و در نتیجه احتمال به دنیا اوردن کودکی با وزن نرمال در او بیشتر است. ابتدای دوره بارداری زمانی است که پروتئین ها می توانند در بدن مادر ذخیره شود و از ماه چهارم بارداری این پروتئین ها در اختیار جنین قرار می گیرند. در نتیجه مادر باید از ابتدای دوره بارداری میزان پروتئین مورد نیاز جنین خود را دریافت دارد تا در ماههای چهارم و پنجم این پروتئین را در اختیار جنین خود قرار دهد.

 

چرا بهتر است که نوزاد با وزن طبیعی به دنیا بیاید ؟

 

میزان اضافه وزن مجاز در دوران بارداری چقدر است ؟

اضافه وزن در دوران بارداری یک امر عادی و نرمال است. اما خوب است بدانید که اگر این میزان از حد مجاز تجاوز کند میتواند باعث بروز آسیب هایی برای جنین شما گردد. میزان اضافه وزن در مادری که از بی ام آی مناسب برخوردار است بین ۱۱ و نیم تا ۱۶ کیلو می باشد. افزایش وزن در فردی که لاغره باید بین ۱۸ کیلو باشد. افزایش وزن مادر در بارداری در زنی که چاق است بین هفت تا یازده و نیم کیلو می باشد مادری که دوقلو باردار است اضافه وزن بین ۱۶ تا ۲۰ کیلو می تواند داشته باشد در صورتیکه بی ام آی مادر ۲۲ باشد این مادر از وزن نرمالی برخوردار است در نتیجه می‌تواند بین ۱۱ تا 16 کیلو اضافه وزن داشته باشد.

برای اندازه گیری بی ام آی چه باید کرد؟

 برای اندازه گیری بی ام آی  باید وزن خود را به مجذور قد خود بر حسب متر تقسیم کنید

محاسه گر شاخص توده بدنی را از وبسایت ما هم می توانید چک کنید 

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید