چه تفاوتی بین بارداری اول و دوم وجود دارد؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

من فرزند دومم را باردار هستم. آیا بارداری دوم با بارداری اول متفاوت است؟

درست است که هر بارداری جدید با بارداری قبلی متفاوت است  و هیچ راهی برای پیش بینی اینکه بارداری بعدی شما دقیقا چگونه خواهد بود وجود ندارد. اما در طول یک بارداری دوم ممکن است تفاوت هایی با اولین بارداری خود مشاهده کنید  از جمله:

تغییرات پستان ها با بارداری اول متفاوت است

 ممکن است سینه های شما به اندازه بارداری قبلی تان حساس نشود و یا از نظر اندازه به صورت بارداری اول بزرگ نشود.

بارداری زودتر نشان داده می شود

 بسیاری از خانم ها احساس می کنند که دوران بارداری دوم خود را زودتر نشان می دهند. این می تواند به این دلیل باشد که حاملگی قبلی ماهیچه های شکمی آنها را کشیده است.

حرکت جنین زودتر احساس می شود

 شما ممکن است احساس کنید که جنین در دوران بارداری دوم زودتر حرکت می کند اما به این دلیل است که شما با توجه به تجربه قبلیتان در بارداری دوم می دانید که دنبال چه چیزی هستید و بدین صورت از حرکت جنین باخبر می شوید.

تغییرات در انقباضات براکستون هیکس

این انقباضات که انقباضات غیر زایمانی هستند و در مطالب قبلی دکترهمه درمورد انها مطلبی ارائه شده، ممکن است در اوایل بارداری دوم احساس شود

زمان زایمان کوتاه تر است

 ممکن است در بارداری دوم زایمان کوتاه تر باشد.

به خاطر داشته باشید که اگر در اولین بارداری خود عوارضی مانند زایمان زودرس ، فشار خون بالا، پره اکلامپسی ، دیابت حاملگی  محدودیت رشد جنین یا افسردگی پس از زایمان داشته باشید، ممکن است در زایمان دوم  هم در معرض خطر همین مشکل باشید. به همین خاطر حتما در بارداری یا حاملگی های بعدی در مورد علائم و هرگونه اقدامی که برای کاهش خطر لازم است با پزشک خود صحبت کنید.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید