چگونه از بروز عارضه های قلبی عروقی اجتناب کنیم.

view
فاکتورهایی در شیوه ی زندگی انسان وجود دارند که با در نظر گرفتن آنها می تواند احتمال ایجاد اتروما را کاهش داد.
عدم استعمال دخانیات، انتخاب یک رژیم غذایی سلامت و کاهش میزان مصرف نمک، انجام فعالیتهای ورزشی منظم، حفظ وزن مناسب و داشتن یک دور کمر مناسب و عدم افرا در نوشیدن الکل از جمله عواملی هستند که از ایجاد آتروما جلوگیری نموده و در نتیجه احتمال بروز عارضه های قلبی را کاهش می دهند.
داشتن سطح فشار خون و سطح کلسترول خون مناسب نیز بسیار با اهمیت می باشد. در صورتیکه احتمال بروز عارضه های قلبی در شما بالا است، حتماً در صدد درمان فشار خون بالا (پرفشاری) و همچنین کاهش سطح کلسترول خون خود باشید.

عارضه های قلبی کدامند؟

هر عارضه ای که در ماهیچه های قلب و رگ های خونی متصل به قلب اتفاق افتد، عارضه های قلبی نام دارد. در واقع هرگاه پزشکی از اصطلاح "عارضه های قلبی" استفاده می نماید، منظور وی مشکلاتی است که در ماهیچه ی قلب و رگهای خونی متصل به قلب بدلیل وجود آتروما ایجاد گردیده است.

آتروما یا تصلب شرایین چیست؟

آتروما یا تصلب شرایین زمانی اتفاق می افتد که چربی ها در دیواره ی رگها رسوب می کند. رسوب چربیها در دیواره ی رگها باعث تنگ شدن رگها شده و جریان خون را دچار اشکال می نماید. در افرادیکه دچار کلسترول بالا هستند احتمال بیشتری وجود دارد که دچار آتروما شوند.

با افزایش میزان جربی رسوب کرده در رگها، رگها ضخیم تر می شود و فرایند جریان خون کند می گردد. بر طبق اینکه در کدام شریان اتروما رخ داده باشد، انسداد خون می تواند باعث ایجاد سکته ی قلبی، سکته ی مغزی و یا  مشکلات حاد برای سلامت بدن گردد.

عارضه های قلبی ایجاد شده بر اثر آتروما:

بیماری های قلبی

. اصطلاح بیماری قلبی و یا بیماریهای قلبی به شرایظی اتلاق می شود که طی آن عروق خونی قلب تنگ می گردد و عوارضی همچون آنژین، سکته ی قلبی و نارسایی قلب را می تواند در پی داشته باشد. در انگلستان عارضه های قلبی در افراد بالاتر از 50 سال بسیار شایع می باشد.

عارضه های مغزی  عروقی و بروز سکته ی مغزی

عارضه های مغزی عروقی در شریانهای مغز اتفاق می افتد. چنین عارضه هایی می توانند باعث بروز سکته ی مغزی گردند.

بروز سکته ی مغزی به این معناست که به بخشی از مغز ناگهان آسیب می رسد. علت شایع بروز سکته ی مغزی وجود لخته ی خون در شریانهای مغز است که به آن ترومیوز گویند.

عارضه های شریانی فرعی (peripheral)

عارضه های شریانی که در شریانهایی غیر از شریانهای قلبی و مغزی اتفاق می افتد را عارضه های شریانی فرعی گویند. شریانهایی که خون را به پاها می رسانند بیش از سایر شریانها دچار عارضه های شریانی می گردند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید