کاهش وزن و کاهش خطر خوردگی غضروف زانو

view
 

چاقی یکی از فاکتورهای مهم در بروز آرتروز زانو است.

نتایج مطالعات نشان داده است که کاهش زیاد وزن در افراد چاق می تواند از بروز آسیب به غضروف زانو ممانعت کرده و هر چه میزان کاهش وزن فرد بیشتر باشد، حفاظت بهتری در برابر غضروف رخ می دهد.

بطوریکه در افرادیکه ده درصد و بیشتر از وزن بدنشان را کاهش دادند، ابتلا به آسیب و دژنراسیون مفصل بسیار کندتر از دیگر افراد صورت می پذیرد.

این در حالیست که در افرادیکه 5 تا 10 درصد از وزن خود را کاهش دادند، تفاوتی در میزان دژنراسیون در مقایسه با افراد بدون کاهش وزن وجود نداشته است.

کاهش وزن شدید نه تنها سرعت از دست رفتن غضروف زانو را کاهش می دهد بلکه ابتلا به آرتروز را نیز کاهش خواهد داد.

محققان انجام ورزش همراه با کاهش وزن را بعنوان یکی از راهکارهای موثر در کاهش بروز آسیب به غضروف مطرح می نمایند. آنان پیشنهاد می کنند که افراد مبتلا به دژنراسیون غضروف، هر چه سریعتر اقدامات لازم جهت کاهش وزن و تغییر سبک زندگی را در برنامه ی خود قرار دهند.

 

بیشتر بخوانید:هفت علت بروز آرتروز مفصلی

 

کاهش وزن و کاهش خطر خوردگی غضروف زانو

 

 

مصرف میوه و کمک به کنترل وزن

میوه های خاصی می توانند به کنترل وزن کمک نمایند. مصرف میوه و سبزیجات که سرشار از ماده ای به نام فلاوونویید است می تواند به مرور زمان باعث کاهش وزن گردد. محققان 7 گونه ی مختلف فلاوونویید را مورد بررسی قرار داده و نتایج حاکی از آن بوده است که مصرف بیشتر آنها با کاهش وزن همراه است.

 

بیشتر بخوانید:آنچه باید از آرتریت و نقرس بدانید

 

کاهش وزن و کاهش خطر خوردگی غضروف زانو

 

مواد غذایی حاوی فلاوونول کدامند؟

سیب، گلابی، توتها و فلفل در لیست مواد غذایی سرشار از فلاوونویید هستند که می توانند تاثیر فاحشی را در کاهش وزن ایجاد نمایند. محققان بر این باورند که شدیدترین ارتباط بین کاهش وزن ناشی از مصرف فلاوونویید از طریق گونه های فلاوونول، فلاوان3، فلاوان ترولز، آنتوسیانین و پلیمرهای فلاوونویید ایجاد شده است.

یک فنجان توت فرنگی و یا انواع توت می تواند ده میلی گرم آنتوسیاتین داشته و هر ده میلی گرم افزایش آنتوسیانین می تواند با کاهش وزن مناسبی همراه باشد.

 

بیشتر بخوانید: درد مفصل ران درکودکان بدلیل سینوویت توکسیک

 

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید