کاهش 29 درصدی قیمت داروهای وارداتی

view

ناصر ریاحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره‌ وضعیت واردات دارو در شرایط پساتحریم گفت: در حالی که امروز مبادی بانکی باز شده و محدودیت‌ها برای انتقال وجه و تحویل اقلام دارویی از بین رفته است، رقم واردات داروهایی که مشابه داخلی ندارند معادل 1.2 میلیارد دلار است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر برای واردات دارو از طرف خارجی محدودیتی نداریم، اظهار کرد: محدودیت‌ها در خصوص ثبت سفارش و واردات دارو از طرف وزارت بهداشت اعمال می‌شود در حالی که برای خرید، محدودیتی در خارج از کشور نداریم.

ریاحی درباره‌ اثر‌گذاری برجام بر قیمت دارو گفت: برای تامین اقلام دارویی حیاتی محدودیتی در نهادهای بین‌المللی نداشتیم اما در این بین به خاطر مشکلاتی که در انتقال پول و انسداد مبادی بانکی داشتیم هزینه‌های اضافی بر دارو‌ها تحمیل می‌شد که باعث افزایش قیمت دارو شده بود.

رییس اتحادیه وارد‌کنندگان دارو ادامه داد: در حال حاضر با توجه به قیمت‌گذاری که طی فراخوان وزارت بهداشت انجام شده با حذف موانع انتقال پول و هزینه‌های اضافه، به‌طور میانگین قیمت دارو تا 29 درصد کاهش داشته است.

این تولید‌کننده دارو در خصوص ایجاد محدودیت واردات برای دارو تصریح کرد: محدودیت دارو در حالی اعمال می‌شود که من به عنوان یک تولید‌کننده معتقدم رشد کیفیت در شرایط رقابت صورت می‌گیرد و ایجاد بازار انحصاری نه تنها کیفیت تولید را بالا نمی‌برد، بلکه انگیزه‌های صادراتی را هم که باید منجر به ارتقای سطح کیفیت، بسته‌بندی و برند‌سازی باشد را از بین می‌برد.

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در خصوص مذاکرات تجاری و بازاریابی برای صادرات دارو ادامه داد: وزارت بهداشت از یک وارد‌کننده برای واردات یک قلم دارو مقادیر زیادی سند و مدارک تخصصی می‌خواهد و به‌طور منطقی هم یک کشور مثل عراق با وجود روابط نزدیک تجاری و اولویت‌های صادراتی به همین میزان استاندارد و سند را از ما طلب می‌کند که تولید‌کنندگان داخلی با چنین استاندارد‌هایی آشنا ندارند.

وی ادامه داد: بازار‌یابی برای محصولات ایرانی به گونه‌ای است که حتی شخص وزیر در سفرهایی که انجام می‌دهد به بازاریابی می‌پردازد و با این حال میزان کل صادرات داروهای ایرانی نزدیک به 150 میلیون دلار است که در مقایسه با میزان واردات باید گفت که تراز تجاری در این حوزه به شدت منفی است.

ریاحی با اشاره به سفر اخیر هیات سوییسی به ایران گفت: در هیات سوییسی دو شرکت بزرگ داروسازی که جزو 10 شرکت برتر جهان نیز هستند به ایران سفر کردند تا هم برای صادرات به ایران و هم تولید مشترک، مذاکره کنند که با وجود گفت‌وگوهایی که با وزارت بهداشت داشتند به نظر می‌رسد مشکلاتی که در بازار و قوانین وجود دارد مانع از رسیدن به نتیجه رسیدن شد.


منبع: ایسنا

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید