کرونا و تاثیر آن بر حس بویایی و چشایی

view

هندریک استریک ویروس شناسی آلمانی است که به طور تخصصی روی این موضوع متمرکز شده و طی هفته‌هایی که از شیوع کرونا در آلمان گذشته، موفق به جمع‌آوری و آنالیز نمونه از کارگران کارخانه‌ای شده که به دلیل ابتلا به کرونا در یکی از بیمارستان‌های شهر هایزنبرگ قرنطینه شده‌اند.

استریک از آزمایش روی نمونه مبتلایان و خانواده آن‌ها دریافته که تقریبا دو سوم این افراد طی دوره بیماری دچار از دست رفتن حس بویایی و چشایی شده‌اند که چندین روز هم ادامه یافته. اما چالش تحقیق اینجاست که بسیاری از بیماران روز دقیق تضعیف حس چشایی و بویایی خود را نمی‌دانند. اما استریک حدس می‌زند که این اتفاق اندکی بعد از ابتلای به ویروس افتاده باشد.

ماسیمو گالی، پرفسور بیماری‌های عفونی دانشگاه میلان ایتالیا هم در تحقیقی موازی به همین مشاهدات دست پیدا کرده است. همچنین چندی پیش گزارشی توسط دکتر ابراهیم رزم‌پا، نایب رییس انجمن راینولوژی ایران منتشر شد که به همین موضوع اشاره می‌کرد.

بعضی سلبریتی‌ها و افراد مشهور هم بروز چنین علایمی را تایید کرده‌اند. به عنوان مثال، ریچل متیوز صداپیشه انیمیشن فروزن 2 که به کرونا مبتلا شده در مصاحبه‌هایش اظهار داشته که از روز چهارم بیماری متوجه ضعیف شدن حس چشایی و بویایی خود شده است.

هنوز دلیل بروز این علائم به طور کامل مشخص نشده. بعضی ویروس‌ها می‌توانند سلول‌های بویایی بینی را از بین ببرند. اما بعضی ویروس‌ها هم هستند که از طریق اعصاب بویایی می‌توانند وارد مغز شده و عفونت ایجاد کنند که این مورد می‌تواند بسیار نگران کننده باشد.

در هر صورت اگر این اتفاق برایتان افتاده باشد، با یک امتحان ساده می‌توانید متوجهش بشوید. کافیست طعم‌های مختلف را بچشید یا غذاها را بو کنید که ببینید این علائم در شما وجود دارند یا خیر. اگر هنوز تغییری در حواستان اتفاق نیفتاده اصلا نگرانی به خود راه ندهید.

منبع: digiato

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید