کمبود ویتامین D عامل بیماری ام اس

view

مطالعات انجام شده در دانشگاه آکسفورد و دانشکده ی پزشکی نیوجرسی نشان داده است که میزان ویتامین D مناسب بدن تاثیر حفاظتی داشته و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری ام اس می شود.

 مطالعه ی انجام شده ی دیگری در هلند نشان داده که ویتامین دی در افراد مبتلا به ام اس باعث کاهش شدت علایم بیماری می شود. تحقیقات بیشتری برای ارزیابی نتایج لازم است.

وقتی فردی مبتلا به ام اس است، سیستم ایمنی بدن وی به پوشش محافظ سلولهای عصبی حمله می کند. تحقیقات نشان داده است که ویتامین دی می تواند تاثیرات مثبت بر روی سیستم ایمنی فرد بگذارد. احتمال وجود ارتباط بین ویتامین دی و ام اس بوسیله ارتباط بین ام اس و نور خورشید تقویت می شود.

هر چه فرد دورتر از خط استوا زندگی کند، خطر بروز ام اس در آن فرد بیشتر می باشد. نور خورشید مهمترین منبع جذب ویتامین دی می باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث حفاظت فرد در برابرابتلا به ام اس گردد.

 انجمن دارو پیشنهاد می دهد که مصرف 600 واحد ویتامین دی در یک روز برای بزرگسالان بین 19 تا 70 سال لازم است و در افراد بالاتر از 70 سال بهتر است که 800 واحد از ویتامین دی در یک روز مصرف شود.

انجمن دارو مصرف بیش از 4000 واحد را به افراد توصیه نمی کند . اگر در شما کمبود ویتامین دی تشخیص داده شده بهتر است تا 50000 واحد ویتامین دی را بطور هفتگی مصرف نمایید تا زمانیکه ویتامین دی بدن شما به حد نرمال برسد.

مسمویت ویتامین دی:

مصرف بیش از حد ویتامین دی می تواند باعث بروز مسمومیت در فرد گردد. علایم مصرف بیش از حد ویتامین دی شامل اسهال، استفراغ، تهوع، یبوست، کم شدن اشتها، ضعف و کاهش وزن می باشد. همچنین مسمومیت ویتامین دی باعث بالا رفتن سطح کلسیم خون می شود که می تواند در نهایت منجر به سنگ کلیه شود.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید