کم خونی چه بیماری است و انواع آن کدام است؟

view

انواع کم خونی ها کدامند؟

 

کم خونی ناشی از خونریزی

اگرچه وقتی بدن یک فرد دچار خونریزی می شود، بدن قادر است پلاسمای خون را جبران نماید. اما در نتیجه خونریزی اغلب میزان گلبول قرمز کاهش یافته و هفته ها طول می کشد تا میزان هموگلوبین به شکل نرمال خود برگردد.

 دلیل ابتلا به کم خونی آپلاستیک 

کم خونی آپلاستیک در اثر کاهش فعالیت مغز استخوان اتفاق می افتد. قرار گرفتن افراد در معرض اشعه ی ایکس  و استفاده از داروهای خاص باعث ایجاد کم خونی آپلاستیک و کاهش و یا حتی عدم فعالیت مغز استخوان می شود.

 کم خونی مگالوبلاستیک چه نوع کم خونی است؟

 کم بودن اسید فولیک و ویتامین B12 می توانند باعث تکثیر اریتروبلاستها در مغز استخوان و باعث بزرگ شدن این سلولها شود که به آن کم خونی مگالوبلاست گویند. پارگی سلولها دلیل بد شکل بودن و نازک بودن غشای سلولی شان و باعث کاهش گلبولهای قرمز خون و کم خونی در فرد می گردند.

کم خونی همولیتیک به چه دلیل بروز می کند؟

 ژنتیک می تواند علت این نوع از کم خونی باشد. گلبولهای قرمز این افراد دارای غشای بسیار نازکی هستند و بسیار شکننده اند- تعداد گلبولهای قرمز این افراد بسیار طبیعی است اما میزان تخریب سلولی و پاره شدن  سلولها بسیار بیشتر از میزان گلبولهای قرمز تولید شده است و در نتیجه در فرد کم خونی اتفاق می افتد.

این نوع کم خونی شامل کم خونی های داسی شکل نیز می باشد که در این نوع از کم خونی، هموگلوبین فرد شکل عادی و طبیعی را ندارد و در اثر میزان کم اکسیژن در سلول بصورت کریستال رسوب می کنند و این کریستالها به دیواره های سلول آسیب وارد نموده و در نتیجه فرد دچار کم خونی می گردد.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید