کولیک شیرخواری

view

علاِیم

  • درد یا ناراحتی
  • گریه بیش از حد
  • بی قراری در خواب

کولیک شیرخواری زمانی رخ میدهد که یک نوزاد برای بیش از 3 ساعت در روز بدون هیچ دلیل پزشکی گریه میکند. نوزادان مبتلا به کولیک معمولا بیش از 3 روز در هفته در ماه گریه میکنند. نوزاد ممکن است چهره قرمز، مشت گره کرده، و پاها در هم پیچیده داشته باشد.

گریه معمولا در هر زمان از روز اتفاق می افتد ولی معمولا در اواخر بعد از ظهر و یا اول شب اتفاق می افتد. گریه اغلب زیر و بلند است.

کولیک برای پدر و مادر ناراحت کننده است ولی هیچ مشکل پایداری ایجاد نمیکند و معمولا در زمانی که کودک 3 الی 4 ماهه است بهتر میشود. پزشکان دقیقا مطمین نیستند چه چیزی باعث کولیک در نوزادان میشود. آن ها فکر میکنند که ممکن است با درد معده، گاز، آلرژی ها، و یا فقط خلق و خوی کودک ایجاد شود.

آیا میدانید   در کولیک شیرخواری

برخی مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها می تواند به تسکین قولنج کمک کنند. در مورد این موضوع با پزشک متخصص کودکان خود قبل از استفاده از آنها صحبت کنید. گاز غذاهایی مانند کلم بروکلی، لوبیا، و کلم در رژیم غذایی مادر شیرده احتمالا کولیک ایجاد نمیکند. اگر بسیاری از آزمایشات و تحقیق در مورد کولیک انجام گرفته اما پزشکان قادر به پیدا کردن یک دلیل پایدار برای آن نشده اند. زنان قدیمی می گفتند که با قرار دادن پاهای کودک در آب گرم یا قرار دادن در تکه ای جامه ی فلانی یا پشمی قلنج را درمان میکردند.

خود مراقبتی در نام بیماری کولیک سیرخواری

شما میتوانید برای تسکین کودک از تکان دادن کودک به آرامی با گهواره ، گذاشتن کودک در حالت نشسته ، قرار دادن کودک در ماشین و یا قدم زدن ، حمام گرم کردن کودک ، قنداق کردن کودک در یک پتوی گرم ، پستانک دادن به کودک ، مالش معده کودک ، آواز خواندن برای کودک استفاده نمایید. اگر شما شیرده هستید غذاهای کافیین دار ، شکلات و ادویه جات و محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

پزشک چگونه نام کولیک شیرخواری را  تشخیص میدهد

پزشک کودک تان را معاینه میکند و از شما میخواهد گریه کودک خود را توصیف کنید و اینکه چگونه رخ میدهد. ندرتا ممکن است از اشعه x و یا آزمایشات دیگر برای رد کردن سایر مشکلات پزشکی برای کودک تان انجام دهد.

عوامل خطر ابتلا به نام بیماری کولیک شیرخواری

سیگار کشیدن والدین قبل یا بعد از تولد کودک از عوامل خطرساز است.

درمان بیماری کولیک شیرخواری

هیج درمان واقعی ای برای درمان قلنج وجود ندارد جز تلاش برای تسکین کودک تان که بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید. در برخی موارد شدید، پرشک شما ممکن است یک دارو مانند سایمتیکون برای کولیک تجویز کند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر گریه ی کودک تان موجب نگرانی شما میشود به پزشک مراجعه کنید. اگر نوع و ماهیت گریه کودکتان تغییر کرد و یا اگر کودک شما تب دارد، استفراغ، اسهال، یا مدفوع خونی داشت به پزشک تان مراجعه کنید. به اورژانس مراجعه کنید اگرفکر می کنید ممکن کودک شما صدمه دیده باشد.

در کولیک شیرخواری انتظار میرود

کولیک معمولا زمانی که یک کودک حدود 3 هفته است شروع می شود، و علایم معمولا در حدود 4 تا 6 هفته به اوج خود میرسند. در اغلب موارد، قولنج در 3 یا 4 ماه از بین می رود . هیچ درمانی برای قلنج وجود ندارد، اما شما می توانید روش های مختلف برای تسکین کودک خود را امتحان کنید.

برخی کودکان ممکن است به چگونگی غذا یا نگه داشتن پاسخ دهند. دیگر کودکان ممکن است به یک حمام آب گرم، پستانک یا سوار شدن در ماشین و یا پرسه زن پاسخ دهند. در برخی موارد قلنج با عبور گاز یا اجابت مزاج به پایان میرسد.

میزان ابتلا به نام بیماری کولیک شیرخواری

حدود 20 درصد از کودکان دچار قلنج میشوند.

حقایقی درمورد بیماری کولیک شیرخواری

اکثر شیرخواران حدود دو تا سه ساعت در روز گریه می کنند.

عوامل تشدید کننده کولیک شیرخواری

تغذیه بیش از حد آب و یا سایر نوشیدنی های شیرین؛ اضطراب، ترس، و یا هیجان در خانه؛ تغذیه بیش از حد سریع با شیشه شیر؛ غذاهای خاص خورده شده توسط مادر که از طریق شیر به نوزاد منتقل میشود مانند : شکلات، غذاهای ادویه دار، یا کافیین و همچنین برخی از داروها وضعیت را وخیم تر میکند.

از پزشک خود بپرسید

  • آیا قلنج میتواند دلیل این علایم کودک من باشد؟
  • برای جلوگیری از گریه نوزادم چه کاری انجام دهم؟
  • من چطور میتوانم کاری کنم که نوزادم دیگر گریه نکند ؟
  • شما فکر میکنید چه زمانی دیگر گریه قطع شود؟ 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید