کیست پایلونیدال را بهتر بشاسید

دکتر هادی توزنده جانی

view

کیست پایلونیدال را بهتر بشاسید

کیست پایلونیدال

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • تورم
  • تب
  • برآمدگی
  • راش پوستی
  • زخم باز در پوست
  • درد با تماس

درباره کیست پایلونیدال

یک کیست پایلونیدال زیر پوست استخوان دنبالچه شکل میگیرد ، و معمولا شامل باقی مانده پوست و مو است . این کیست ها معمولا در نوجوانان یا سن 20 سالگی و بطور نادر بعد از 40 سالگی شکل میگیرد . همچنین در مردان رایج تر از زنان است . کارشناسان عقیده دارند آنها معمولا بدلیل موی فرورفته به داخل چین بین باسن ایجاد میشوند . آنها عقیده دارند وقتی یک مو بداخل پوست نفوذ میکند تشکیل کیست اطراف آن یک واکنش طبیعی بدن است . همچنین داشتن کیست بدون مو نیز امکان دارد. کیستی که به سطح آمده ممکن است کوچک یا به اندازه یک توپ گلف باشد . اگرچه آنها کاملا خوش خیم هستند ،کیست پایلونیدال میتواند تحریک کننده ، ناخوشایند ،و دردناک باشد . یک کیست در سطح ممکن است بترکد ، عفونی شود ، و تشکیل آبسه دهد که نیازمند توجهات فوری پزشکی است .

آیا میدانید

در موارد نادری کیست پایلونیدال ممکن است در نواحی دیگر بدن شکل گیرد .گاهی اوقات آرایشگر ها و تیمارکنندگان سگ آن را بین انگشتشان دارند . در طی جنگ جهانی دوم کیست پایلونیدال مسئول بستری شدن بیش از 80000 سرباز بود . این بیماری بدلیل متورم شدن بسیاری از کیست ها در نتیجه خدمات مردان سوار بر جیپ برای مدت زمان طولانی ، بیماری جیپ لقت گرفته بود . مردان حدود 4 برابر بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا میشوند .

خود مراقبتی در کیست پایلونیدال

پرهیز از پوشیدن لباس تنگ . شستشوی روزانه ناحیه با صابون ملایم . برداشت هر نوع مو از ناحیه با تراشیدن آن یا استفاده از کرم های برداشت مو . پرهیز از نشستن طولانی مدت .

پزشک چگونه کیست پایلونیدال را تشخیص میدهد

پزشک بررسی فیزیکی انجام خواهد داد و سوالاتی درباره علائم شما میپرسد . معمولا تست خون ضروری نیست .

عوامل خطر ابتلا به کیست پایلونیدال

اگر چاق هستید ، لباس تنگ میپوشید ، مدت زمان طولانی مینشینید ، موی بدن مازاد یا تعریق زیاد دارید در خطر بالایی برای ابتلا آن هستید .

درمان کیست پایلونیدال

درمان اولیه شامل تخلیه کیست و برداشت هر باقی مانده ای (ضایعه ) میباشد . جراحی ممکن است برای برداشت کیست انجام شود . پزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر متوجه ترشح چرکی از کیست ، قرمزی اطراف کیست ، تورم ،حساسیت یا درد شدید شدید با پزشکتان ارتباط برقرار کنید .

انتظار میرود در کیست پایلونیدال

یک کیست پایلونیدال قبل از واضح شدن برای خود فرد ممکن است باعث ناراحتی خفیف شود .اما بعضی از این کیست ها متورم میشوند و یک توده دردناک بزرگ شکل میدهند یا همانند زخم ، پوست را میشکافند .کیست میتواند تخلیه شده و توسط یک جراحی کوچک برداشته شود . گرچه نزدیک به نیمی از موارد کیست برخواهد گشت .

میزان ابتلا به کیست پایلونیدال

تقریبا 26 مورد بیماری پایلونیدال از هر 100000نفر در آمریکا وجود دارد .

حقایقی درمورد کیست پایلونیدال

40 تا 50 درصد افراد با کیست پایلونیدال بعد از درمان دوباره در همان نقطه عود خواهد کرد .

عوامل تشدید کننده کیست پایلونیدال

تحریک توسط لباس ، گرمای زیاد ، و بهداشت ضعیف ممکن است علائم را بدتر کند .

دکتر هادی توزنده جانی

دکتر هادی توزنده جانی۳۷ مطلب

جراحی عمومی
استان گیلان ، شهر رودبار، خلیل آباد،بن بست بهار، تلفن:. ٠١٣٣۴۶٢٣٧٨۴ رشت، خیابان نواب کوچه مهر ساختمان پارس نو شماره تماس:٠١٣٣٣١١٧٧٩٩

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید