۱۱ نکته شگفت انگیز که ژن هایتان در باره ی شما میگویند قسمت اول

خانم فاطمه سادات موذن جمشیدی

view

۱۱ نکته شگفت انگیز که ژن هایتان در باره ی شما می گویند!

شما و ژن هایتان!

بعضی از صفاتی که شما با آن متولد می شوید مثل رنگ چشم یا رنگ مو، از ژن های شما نشأت گرفته اند. ژنها مولکول هایی هستند که اطلاعاتی که از والدین به شما منتقل شده است را حمل می کنند. دانشمندان می توانند ژن ها را با میکروسکوپ ببینند و شما احتمالا آنها را به نام DNA می شناسید. اگرچه بخش اعظم DNA برای همه افراد یکسان است اما درصد کمی از آن مختص تنها شماست! این تفاوت ها بخش هایی از ظاهر فیزیکی شما، خطر ابتلا به بیماری های خاص و حتی شخصیت تان را تعیین می کند.

تحقیقات ژنتیکی جدیدی وجود دارد که می تواند برای شما حائز اهمیت باشد:

1-ریشه ی موی خاکستری

همه ی ما وقتی اولین تار موی خاکستری خود را می بینیم، تعجب میکنیم. دانشمندان ژنی را پیدا کردند که به شما کمک می کند تا کشف کنید که چه موقع این اتفاق را تجربه خواهید کرد. ژنی به نام IRF4، رنگدانه را در مو، چشم و پوست شما ایجاد می کند. محققان همچنین ژن های مرتبط با طاسی، موی فر و پیوستگی ابرو را نیز کشف کرده اند.

2-نحوه ی تولد

برخی از ژن ها ممکن است تعیین کنند که کدام جنس شما را جذب می کند. تحقیقات جدید نشان می دهد که احتمال هم جنس گرایی در افرادی که برادران، عمو ها و عموزاده هایشان هم جنس گرا هستند، بیشتر است.

3-ژنی برای مصرف الکل

به نظر می رسد ارتباطی بین یک ژن خاص و رفتار های زیان آور وجود دارد. یک الگوی ژنی بنام KALRN احتمالا باعث میل به مصرف الکل در نوجوانان است. این یافته ها همچنین نشان می دهد که چرا بعضی از ما با کنترل کردن تمایلاتمان به مصرف الکل، مواد مخدر و فعالیت های خطرناک با مشکل رو به رو می شویم. ممکن است روزی پزشکان، نوجوانان دارای این خطر را پیدا و درمان کنند.

4-نفوذ پدر

شما می دانید که سن، رژیم غذایی، وزن و عادت مصرف الکل زن باردار می تواند بر سلامت کودک تاثیر بگذارد. اما آیا می دانید که همین امر برای پدر نیز صادق است؟

در مردان نیزافزایش سن ، افزایش وزن و یا مصرف سنگین الکل می تواند باعث تغییراتی در ژن هایشان شود. این تغییرات می توانند به فرزندان و یا نوه هایشان انتقال یابند و باعث بیماری هایی نظیر اوتیسم، دیابت و یا سرطان شوند.

5-یک کشف مهم

آنچه را که می خورید و میزان ورزش کردنتان، به تنهایی فاکتور های موثر در سایز شما نیست. ژنهای شما هم نقش مهمی در این بخش دارند. دانشمندان برای اولین بار ژن هایی را در افراد کشف کردند که باعث می شود وزنی بیشتر از وزن سالم داشته باشند. یک رژیم غذایی مغذی می تواند کمک کننده باشد اما همیشه آسان نیست، بنابراین با پزشک خود برای چگونگی شروع آن مشورت کنید و توصیه های لازم را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید

زالی یا آلبینیسم چه نوع بیماری ژنتیکی است؟
زالی اختلالی ژنتیکی به معنی عدم وجود رنگدانه یا پیگمان به میزان کافی در بدن است
ژنهای تاثیر گذار در سن بلوغ دختران
تحقیقات نشان داده اند که ژنهای ایمپرینتدImprinted Gene ، تعیین کننده ی سن بلوغ دختران می باشد.
140 ژن عقب ماندگی ذهنی درکشور شناسایی شد
رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از شناسایی 140 ژن عقب ماندگی ذهنی در کشور.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید