۷میلیون نفر ۲دفترچه بیمه دارند

view
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی گفت: به تمامی اشخاصی که بیش از یک بیمه پایه خدمات درمانی دارند فرصت داده می‌شود تا پایان شهریور 1395یک بیمه را به‌عنوان بیمه پایه خدمات درمانی خود انتخاب کنند. نماینده کرمان افزود: پس از پایان این مدت وزارت رفاه مجاز است اقدامات لازم برای یک دفترچه بودن اشخاص را لحاظ کند .

 

به‌گفته وی در سال‌جاری آماری از سوی وزارت رفاه به مجلس اعلام شد مبنی بر اینکه بیش از 7میلیون نفر در کشور دارای 2تا 3دفترچه بیمه هستند و از خدمات متعدد استفاده می‌کنند .

 

دولت موظف بوده است تا پایان برنامه پنجم یعنی سال 94سه طرح عمده را در حوزه سلامت و درمان اجرا کند. درصورتی که هر یک از سه طرح پرونده الکترونیک، تجمیع بیمه‌های پایه و همچنین نسخه الکترونیک اجرا شده بود معضل دفترچه‌های متعدد بیمه در دست بیماران به‌صورت خودکار حل می‌شد. اکنون که برنامه پنجم یک سال دیگر تمدید شده است درصورت ادغام بیمه‌های درمانی پایه موجود و یا اجرای پرونده و نسخه الکترونیک، موضوع تعدد دفترچه‌های بیمه خودبه‌خود حل می‌شود اما تصویب الزام انتخاب فقط یک دفترچه بیمه در کمیسیون تلفیق مجلس نشان می‌دهد که نمایندگان به پایان قانون گریزی دولت درباره بیمه‌های پایه درمان امید چندانی ندارند .

 

دفترچه‌های بیمه متعدد در دست بیمه‌شدگان بیش از آنکه به ضرر فرد یا سازمان‌های بیمه گر باشد به ضرر دولت است چرا که دولت موظف است به ازای هر دفترچه مبالغی را به سازمان‌های بیمه گر بپردازد .

 

یکسان شدن دفترچه‌های بیمه

 

ربیعی، وزیر کار چندی پیش از یکسان شدن دفترچه‌های بیمه خدمات درمانی خبر داد. او می‌گوید که طــرح خدمات دهی با کدملی بدون دفترچه نیز در دستورکار بیمه‌ها قرار گرفته اســت و همچنین بــا کمک وزارت بهداشت نوعی استانداردسازی انجام شده که تمامی سازمان‌های بیمه گر دیگر تنوع اختلافی در ارایه خدمات خــود نخواهند داشت. اوایل سال93بود که ثبت نام بیمه رایگان سلامت برای کسانی که تحت پوشش بیمه درمانی نیستند آغاز شد. اما از همان ابتدا درباره تعداد بیمه شده‌ها و بیمه نشده‌ها ابهام وجود داشت. مسیولان تامین اجتماعی می‌گفتند کــه در حال حاضر جمعیت افراد فاقد بیمه در کشــور حدود 11میلیون نفر است. وزارت بهداشت نیز تعداد افراد فاقد پوشــش بیمه را حدود 10میلیون نفر اعلام کرده بود. از طرف دیگر رییس‌جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم، تعــداد افراد فاقد پوشــش بیمه‌ای را حدود 5میلیون نفر معرفی کرد .

 

زمانی که ســال93، رو به اتمام بود و آمار بیمه شده‌های رایگان سلامت به 8میلیون نفر رسیده بود ناگهان مسیولان سازمان سلامت درباره بخش دیگری از نابسامانی بیمه‌های درمانــی صحبت کردند و گفتنــد که آمار بیمه شده‌ها بیش از جمعیت کشور است. قایم‌مقام سازمان بیمه سلامت در این‌باره گفت درحالی‌که جمعیت ایــران به مرز 78میلیون نفر رســیده است براساس آمار حدود 91میلیون نفر در کشور تحت پوشش انواع بیمه‌ها هستند و این یعنی 13میلیون نفر بیمه شده بیش از جمعیت ایران .

 

بیمه‌شدگان بیشتر از کل جمعیت

 

اما مره صدق، عضو کمیســیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید که هنوز افراد زیادی هستند که چند دفترچه بیمه دارند و تعداد افراد تحت پوشــش صندوق‌های بیمه‌ای کشور به‌خصوص 2صندوق بیمه‌ای اصلی شامل ســازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت ایرانیان از کل جمعیت کشور بیشتر است. از طرف دیگر ربیعی، وزیــرکار نیز اعلام می‌کند دفترچه‌های خدمــات درمانی یکسان شــده‌اند و با این یکســانی دیگر استفاده‌های متضاد از آنها امکان‌پذیر نیست. اما محمدباقر هوشنگی معاون سابق بیمه ســلامت ایران می‌گوید که با توجه به آمار ارایه شــده از سوی بیمه‌ها و جمعیت کشــور به‌نظر می‌رســد که تقریبا بیش از 10میلیــون نفر در کشــور بیش از یک دفترچه دارند .

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید