آلرژی غذایی در شیرخواران شیرمادرخوار

view


بیانیه مشترک انجمن های علمی آسم و آلرژی ایران، گوارش و کبد کودکان،ترویج تغذیه با شیرمادر وپزشکان کودکان ایران در ارتباط با آلرژی غذایی شیرخوارانی که با شیرمادر تغذیه می شوند :

امروزه آلرژی غذایی همانند سایر آلرژی ها به یک مشکل در حال رشد بهداشتی درمانی تبدیل شده است . آلرژی غذایی عبارت است از یک واکنش ناخواسته ایمونولوژیک و اختصاصی نسبت به ماده غذایی خاص که در تکرار استفاده از آن ماده تجدید می شود ،

 شیوع رو به افزایش و برخی تظاهرات آلرژی غذایی مانند مشاهده رگه های خون در مدفوع و تظاهرات پوستی شیرخوار و کودک سبب نگرانی پزشکان و خانواده ها و منجر به افراط و تفریط در تشخیص ، آزمایش های درخواستی و اقدامات درمانی شده است . تجویز رژیم های غذایی محدود کننده و سخت برای کودکان و خانواده ها و نتیجتا" تحمیل هزینه های مادی ، روحی و روانی قابل توجه برایشان باعث بر هم خوردن آرامش و کیفیت زندگی ایشان و حتی بروز اختلالات رشد و نمو کودک می شود .

بیانیه زیر به منظور گامی در جهت روشنگری و کمک به مدیریت بهتر مشکل آلرژی غذایی در کودکان از جانب انجمن های علمی آسم و آلرژی ایران، گوارش و کبد کودکان، ترویج تغذیه با شیرمادر و پزشکان کودکان ایران ، تهیه و تنظیم شده است .

1) تشخیص درست آلرژی غذایی بسیار مهم است لذا هر ضایعه پوستی ، بی قراری یا استفراغ شیرخوار را نباید به حساب آلرژی غذایی گذاشت .

2) استفراغ و برگشت شیر در سنین زیر سه ماه بسیار شایع و غالبا" طبیعی است و اگر وزن گرفتن شیرخوار مناسب باشد نیازی به مداخلات تشخیصی (سونوگرافی) و درمانی ندارد ولی اگر استفراغ ها مکرر و موجب بی قراری ، علایم تنفسی و اختلال در وزن گیری شیرخوار شود ، پزشک فوق تخصص گوارش کودکان در مورد بررسی و راهنمایی های لازم ، تصمیم گیری خواهد نمود .

3) تشخیص پروکتوکولیت آلرژیک بر اساس شرح حال و یافته های بالینی است و نیازی به انجام تست های تشخیصی آزمایشگاهی مانند Rast test و تست های پوستی ندارد .

4) اگر خون در مدفوع شیرخوار، اندک و حتی اگر مکرر هم باشد ولی سایر جنبه های شرح حال و بالینی نرمال است آن را نادیده بگیرید و صبر کنید .

5) در صورت افزایش رگه خون در مدفوع شیرخوار ، ابتدا فقط مصرف شیرگاو را حداقل به مدت دو هفته از رژیم غذایی مادر حذف کنید .

اگر پس از این مدت بهبودی حاصل نشد سایر فرآورده های شیرگاو را نیز حداقل به مدت دو هفته قطع کنید . مادر را به شیردادن تشویق و بر تامین نیازهای غذایی مادر اعم از انرژی ، کلسیم و غیره که به دلیل قطع لبنیات گاوی از آن ها محروم می شود تاکید نمایید ولی توصیه کنید اگر به شیر شتر ، بز یا گوسفند دسترسی دارد از آن ها استفاده نماید .

اگر پس از چهار هفته فوق در وضع شیرخوار بهبودی حاصل شد ، رعایت رژیم غذایی مادر باید تا 9 ماهگی شیرخوار ادامه پیدا کند .

پس از 9 ماهگی شیرخوار ، اگر شیرخوار مشکلی نداشت مادر می تواند به تدریج ، اول از فرآورده های لبنی گاو مثلا" ماست حدود یک قاشق غذاخوری استفاده کند ، اگر نشانه ای در شیرخوار مشاهده نشد ، به تدریج مقدار آن را افزایش دهد تا پس از یک هفته به یک لیوان ماست برسد و سپس مصرف شیرگاو را از مقدار 15 میلی لیتر شروع کند و ظرف یک هفته به یک لیوان برساند .

(بدیهی است که غذای کمکی شیرخوار از پایان شش ماهگی با رعایت حذف شیرگاو و فرآورده های آن شروع خواهد شد ).

اگر پس از چهار هفته فوق در وضع شیرخوار بهبودی حاصل نشد به متخصصین مربوطه ( فوق تخصص های گوارشی کودکان یا آلرژی ایمونولوژیست ) ارجاع دهید .

6) در صورت بروز سایر علایم اتوپی ( کهیر یا اگزما یا خس خس سینه ) نیز محدودیت غذایی مادر ابتدا فقط حذف مصرف شیرگاو به مدت 7 روز است .

اگر بعد از 7 روز در وضع شیرخوار بهبودی حاصل شد برای اثبات تشخیص ، مجددا" مصرف شیر را برای مادر شروع کنید ، در صورت بروز علایم ، تشخیص آلرژی قطعی است و حذف لبنیات را حداقل به مدت شش ماه در رژیم غذایی مادر و شیرخوار توصیه نمایید .

اگر بعد از 7 روز ، در وضع شیرخوار بهبودی حاصل نشد سایر فرآورده های لبنی را نیز به مدت یک هفته از رژیم مادر حذف کنید .

اگر بعد از دو هفته فوق بهبودی در وضع شیرخوار حاصل نشد برای ارزیابی سایر علل آلرژی ، شیرخوار را به همکاران فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی ارجاع دهید .

7) بدیهی است در صورت سابقه آنافیلاکسی ، علایم پوستی همزمان با حداقل یک علامت سیستمیک دیگر مانند خس خس سینه ، سرفه ، آبریزش بینی ، استفراغ و.... شیرخوار باید فورا" به سطوح بالاتر ( فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی) ارجاع داده شو

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید