آلرژی غذایی چیست؟

view


آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذایی باعث عکس‌العمل‌های شدید آلرژیک می‌شود

 شایع‌ترین آلرژنهای ایجاد کننده آلرژی‌های غذایی:

 شیر گاو

 تخم‌مرغ

 فندق

 صدف‌ها

 کنجد

گندم

سویا

آلرژی غذایی و عدم تحمل برخی از مواد غذایی شامل سیستم ایمنی نیستند. عدم تحمل غذا می‌تواند یک مفهوم پیچیده برای درک باشد و به سختی توسط پزشکان قابل درک است. در برخی مواقع، مواد تشکیل دهنده‌ی برخی غذا باعث افزایش فراوانی و شدت سردردهای میگرنی، راش‌های پوستی و یا دردهای ناحیه‌ی شکم می‌شوند.

 هم‌زمان این اتفاق با مشکلات دیگر در بدن می‌تواند باعث گمراهی در درک آن شود زیرا ما در بسیاری از ساعاتی که بیدار هستیم مشغول خوردن و نوشیدن هستیم. تشخیص حرفه‌ای آلرژی امری ضروری است. در استرالیا از هر 10 نوزاد متولد شده یک نفر، و در کودکان تا 5 سال از هر 20 نفر یک نفر و از هر 100 بزرگسال دو نفر مبتلا به آلرژی غذایی هستند.

آلرژی غذایی در حال افزایش است:

 آلرژی‌ها به‌طور کل در سراسر جهان در حال افزایش‌اند و آلرژی‌های غذایی نیز همچنین بسیار شایع شده است. مخصوصاً آلرژی به فندق در کودکان پیش‌دبستانی بسیار شابع بوده است. در حدود 60 درصد آلرژی‌ها در طول سال اول زندگی کودک بروز پبدا می‌کند.

 آلرژی به شیر گاو نیز یکی از شایع‌ترین آلرژی‌های غذایی در کودکان شیرخوار است.

آلرژی می‌تواند ارثی باشد:

کودکانی که در اعضای خانواده‌ی آن‌ها یک نفر هم حتی مبتلا به آلرژی هستند، احتمال ابتلا به آلرژی در آن‌ها 20 تا 40 درصد بیش‌تر است و اگر در خانواده‌ی آن‌ها 2 نفر و یا بیش‌تر مبتلا به آلرژی باشند، 50 تا 80 درصد احتمال ابتلا به آلرژی در آن‌ها بیش‌تر است.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید