آمادگی های قبل از بیهوشی عمومی در کودکان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

بیهوشی عمومی چیست؟

بیهوشی عمومی ترکیبی از داروها است که به کودک شما کمک می کند تا در یک خواب عمیق فرو رود. این بدان معنی است که کودک شما احساس درد نخواهد کرد و یا عمل را به خاطر نمی آورد. در هنگام جراحی ، آزمایش یا درمان کودک شما، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.

این اطلاعات به شما و فرزندتان کمک می کند تا برای بیهوشی عمومی آماده شوند. لطفاً این اطلاعات را با دقت بخوانید و با استفاده از کلماتی که آنها می توانند درک کنند ، برای کودک خود توضیح دهید. دانستن آنچه در انتظار اوست، به فرزند شما کمک می کند احساس نگرانی کمتری کند.

تغذیه قبل از بیهوشی عمومی

معده فرزند شما باید قبل از بیهوشی عمومی خالی باشد. اگر کودک شما حتی مقدار کمی غذا یا نوشیدنی در معده داشته باشد ،می تواند در هنگام بیهوشی استفراغ کند و این عمل به ریه های او آسیب برساند. معده خالی احتمال اینکه فرزند شما استفراغ کند، کم می کند.

برای اطمینان از خالی بودن معده فرزندتان ، این دستورالعمل ها را دنبال کنید. اگر این دستورالعمل ها را رعایت نکنید ، عمل ، آزمایش یا درمان کودک به تاخیر می افتد یا لغو می شود.

نیمه شب قبل از بیهوشی ، کودک شما باید از خوردن مواد غذایی جامد ، آدامس ، آب نبات ، شیر یا آب پرتقال خودداری کند. کودک شما تا سه ساعت قبل از بیهوشی هنوز می تواند مایعات شفاف بنوشد. مایعات شفاف مانند آب یا آب سیب صاف شده مصرف کند.

سه ساعت قبل از بیهوشی ، کودک شما باید نوشیدن مایعات شفاف را متوقف کند.

فرزند شما تا بعد از بیدار شدن از بیهوشی چیزی نباید از طریق دهان مصرف کند.

اگر کودک شما نیاز به تجویز دارویی دارد ، قبل از دادن دارو با پزشک فرزند خود صحبت کنید.

اگر کودک شیرخوار است و از شیر مادر استفاده می کند، چهار ساعت قبل از بیهوشی ، شیر دادن به کودک خود را متوقف کنید.

اگر کودک شیرخوار است و شیر خشک مصرف می کند، شش ساعت قبل از بیهوشی ، شیرخشک را قطع کنید

آمادگی های قبل از بیهوشی عمومی در کودکان

کودک قبل از بیهوشی عمومی ویزیت می شود

قبل از بیهوشی عمومی فرزندتان ، پزشک فرزندتان را ویزیت می کند. برای کاهش خطر، متخصص بیهوشی باید درباره هرگونه شرایط پزشکی یا مشکلی که فرزند شما دارد، بداند. با شما و فرزندتان همچنین در مورد مراقبت از فرزند شما در بیمارستان قبل و بعد از عمل صحبت خواهد شد. احتمال کمی وجود دارد که فرزند شما در اثر بیهوشی عمومی عوارض جانبی جدی داشته باشد. اما متخصص بیهوشی حین عمل نیز کودک شما را با دقت مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

لیستی از داروهای فرزندتان را به بیمارستان بیاورید.

ممکن است کودک شما قبل از بیهوشی عمومی به آزمایش نیاز داشته باشد

متخصص بیهوشی یا پزشک فرزند شما ممکن است تصمیم بگیرد که فرزند شما قبل از بیهوشی عمومی نیاز به انجام آزمایشات آزمایشگاهی داشته باشد. این به سابقه پزشکی فرزند شما و اینکه چرا کودک شما بیهوشی عمومی نیاز دارد، بستگی دارد.

چگونه بیهوشی عمومی داده می شود؟

از طریق ماسک صورت یا از طریق تزریق داخل وریدی (IV) به کودک شما بیهوشی عمومی داده می شود. اگر فرزند شما بسیار عصبی است ، ممکن است قبل از بیهوشی عمومی به او مقداری دارو داده شود. این به آرامش کودک شما کمک می کند تا بتواند کمتر نگران باشد.

چه کسی بیهوشی عمومی را انجام می دهد؟

 متخصص بیهوشی با دادن داروهای آرام بخش ، مسکن و داروهای بی حسی در زمان انجام جراحی و سایر روش های دردناک یا تحریک کننده کمک می کند تا کودک شما بخوابد و در طول عمل از هیچ چیز آگاهی نداشته باشد.

متخصص بیهوشی از فرزند شما مراقبت خواهد کرد و به کودک شما کمک می کند تا در برابر اثرات بیهوشی عمومی مقابله کند. در طی عمل، آزمایش یا معالجه فرزندتان ، متخصص بیهوشی تنفس ، ضربان قلب ، دما و فشار خون کودک را بررسی می کند. بعد از عمل ، متخصص بیهوشی اطمینان می دهد که کودک شما راحت است و به خوبی بهبود می یابد.

عوارض جانبی ناشی از بیهوشی عمومی

پس از بیهوشی عمومی ، فرزند شما ممکن است عوارض جانبی جزئی زیر را داشته باشد.

  • خستگی
  • سرگیجه
  • تحریک پذیری
  • گلو درد
  • سرفه
  • حالت تهوع
  • عوارض جانبی جدی اغلب پس از بیهوشی عمومی نادر است

احتمال بسیار کمی وجود دارد که در حین یا بعد از بی هوشی عمومی فرزندتان یک مشکل جدی ایجاد شود. این مشکلات بسیار نادر است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • واکنش آلرژیک به یک دارو
  • آسیب مغزی
  • ایست قلبی  که می تواند باعث مرگ شود

خلاصه مطلب آن که

معده کودک شما باید در حین و بعد از بیهوشی عمومی خالی باشد.

از نیمه شب قبل از عمل، آزمایش یا درمان فرزندتان، کودک شما نباید از غذاهای جامد ، آدامس ، آب نبات ، شیر یا آب پرتقال بخورد یا بنوشد.

کودک شما می تواند تا سه ساعت قبل از بیهوشی عمومی، مایعات شفاف مانند آب یا آب سیب صاف شده مصرف کند.

از سه ساعت قبل از عمل، آزمایش یا درمان ، از مصرف هر چیزی دوری کنید

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید