آنال فوگاکس یا درد مقعدی چیست؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آنال فوگاکس یا درد مقعدی چیست؟

آنال فوگاکس یا درد مقعدی

آنال fugax یک بیماری نادر اما خوش خیم است که باعث درد مقعدی اسپاسم-مانند است. بر خلاف درد دیگر بیماری های رکتوم، مانند برخی از بواسیر یا شقاق مقعد، درد آنال fugax اغلب در سمت چپ ظاهر می شود و ممکن نیست که به حرکات روده مربوط باشد. حملات آنال fugax به طور کلی فقط چند دقیقه یا کمتر طول می کشد ، بنابراین این وضعیت معمولا درمان ندارد. این کار به بیماری یا عوارض منجر نمی شود. افراد زیر 45 و زنان بیشترین احتمال ابتلا به آن را دارند.

آیا میدانید بیش از 20 درصد از افراد با علائم آنال فوگاکس هرگز آنها را به دکتر خود گزارش نمی دهند. علت دقیق آنال فوگاکس ناشناخته است، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند اسپاسم عضله اسفنکتر داخلی مقعد یکی از عوامل است.

خود مراقبتی در آنال فوگاکس

استراتژی های مقابله با درد - مانند تمرین تمدد اعصاب، بیوفیدبک، تصاویر بصری، و حواس پرتی - ممکن است کمک کند.

پزشک چگونه آنال فوگاکس را تشخیص میدهد

دکتر ممکن است یک تاریخچه پزشکی و یک معاینه مقعدی انجام دهد.

عوامل خطر ابتلا به آنال فوگاکس

زن بودن، زیر سن 45 سال

درمان آنال فوگاکس

اکثر مردم به درمان آنال فوگاکس نیاز ندارند. اگر این وضعیت باعث حملات مکرر یا طولانی مدت شود، درمان ممکن است شامل: حمام داغ برای درد های طولانی مدت درمان های موضعی درد مانند نیتروگلیسرین و یا پماد ضد اسپاسم آلبوترول، استنشاقی مورد استفاده در آسم، به منظور کاهش داروهای ضد درد یا بیوفیدبک برای القاء آرامش عضلات

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

به دکتر مراجعه کنید اگر شما علائم مکرر و شدید از آنال فوگاکس یا اگر شما درد رکتال با خونریزی دارید. اگر درد رکتوم شدید تر می شود و یا گسترش می یابد به شکم و یا شما یک تب، خونریزی، یا ترشحات از مقعد دارید به اورژانس بیمارستان بروید.

انتظار میرود در آنال فوگاکس

علائم آنال fugax ممکن است روزانه ظاهر شود و سپس برای هفته ها یا ماه ها ناپدید شود. هنگامی که علائم ظاهر می شوند ، شما دردی تیز، مثل سیخ سیخ زدن، و یا گرفتگی عضلات مانند در محل باز شدن مقعد دارید.این درد ممکن است در سمت چپ باشد، در شب رخ می دهد، و به اندازه کافی قوی باشد تا شما را از خواب بیدار کند. شما همچنین ممکن است به طور اورژانسی یک حرکت روده ای داشته باشید ولی هیچ مدفوعی دفع نکنید. به احتمال زیاد، درد کمتر از یک دقیقه طول خواهد کشید ، اگر چه ممکن است چند ساعت طول بکشد. در اغلب موارد، هیچ درمان برای یک حمله آنال فوگاکس وجود ندارد، چرا که آن زودگذر است. حمام آب داغ، داروها، یا بیوفیدبک ممکن است در موارد شدید تر کمک کنند.

میزان ابتلا به آنال فوگاکس

حدود 8 از مردم در ایالات متحده به آنال فوگاکس مبتلا هستند.

حقایقی درمورد آنال فوگاکس

نیمی از افرادی که به آنال fugax مبتلا هستند کمتر از پنج حمله در سال به آنها دست می دهد.

عوامل تشدید کننده آنال فوگاکس

ممکن است احساس شود که یک حرکت روده ای به درد کمک می کند، اما فشار برای انجام این کار بیشتر به نظر می رسد که سبب افزایش درد و ناراحتی می شود.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید