آنژیوادم Angioedema

view

آنژیو ادم

علاِئم آنژیوادم

  • تورم

درباره آنژیوادم

انژیوادم یک ورم زیر پوست است که میتواند نشانه ای از واکنش الرژیک باشد و به کهیر هم بسیار شباهت دارد.در حالی که کهیر روی سطح پوست وجود دارد اما انژیو ادم در زیر پوست تشکیل میشود.معمولا اطراف چشم ها و لب ها به وجود می ایند.بیشتر مردم بخاطر نیش حشرات،دارو درمانی،غذا های خاص،نور خورشید و محرک هایی از این قبیل دچار کهیر و انژیو ادم می شوند. در بیشتر موارد خود فرد هم دلیلش را نمی داند.بعضی از افراد به طور مزمن دچار این عارضه میشوند.شما می توانید موارد خفیف را در خانه معالجه کنید.در موارد شدید به علت ایجاد کردن مشکلات تنفسی می تواند بسیار خطرناک باشد.
علایم شامل:ورم در اطراف چشم ها و لب ها، گلو ،دست ها و پاها و ژنیتال و کرامپ شکمی است.ورم آن دردناک است.کهیر هم ظاهر می شود . در شرایطی که مشکلات تنفسی ایجاد کند خطرناک و اورژانس است.

آیا می دانید

بیشتر موارد دارای انژیو ادم بیماران شناخته شده ای نیستند.10 افرادی که به اورژانس مراجعه میکنند دارای علایم تهدید کننده ی حیات هستند.امریکایی-افریقایی ها بیشتر دچار این عارضه میشوند به دلیل مصرف ACE-inhibitorها که برای فشار خون بالا استفاده میشود.

خود مراقبتی در آنژیوادم

به هر حال انتی هیستامین ممکن است واکنش را کنترل کند.کمپرس سرد و یخ میتواند ادم و خارش را بر طرف نماید.خارش دادن انرا بدتر میکند.در اینده باید بیشتر مراقب الرژن ها و محرک ها و دوری از انها بود.اگر واکنش شدید دادید، دستور استفاده از اپی نفرین خود را دنبال کنید و به115 زنگ بزنید.

پزشک چگونه آنژیوادم را تشخیص میدهد

پزشک از شما سوال هایی میپرسد.همچنین ممکن است ازمایش خون و تست الرژی مورد نیاز باشد.

عوامل خطر ابتلا به آنژیو ادم

آنژیو ادم در زنان و افراد زیر 20 سال شایع تر است.
محرک های معمول برای انژیو ادم عبارتند از:حیوان خانگی،نیش حشرات غذاهایی مثل صدف،مغزها،تخم مرغ،شیر،تمشکها و بقیه: اب،بعضی از انتی بیوتیکها،NSAIDها مثل ایبوپروفن و ناپروکسن و بعضی از دارو های فشارخون. شرایط پزشکی دیگر از قبیل عفونت ها، لوپوس ،و سرطان می توانند باعث این بیماری شوند. بعضی از افراد نوع وراثتی ان را دارند.

درمان آنژیوادم

استفاده از انتی هیستامین ها برای کنترل الرژی.واکنش کورتیکواسترویید برای کاهش ادم واپی نفرین برای کنترل الرژی های شدیدتر واکنش راه های درمانی اورژانسی دیگر برای باز نگه داشتن راه هوایی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما علام انژیوادم، از قبیل ادم مخصوصا در ناحیه چشم و لب و گلو و دست و پاها و ژنیتال ، کرامپ شکمی و کهیر و اختلال در تنفس دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

میزان ابتلا به آنژیوادم

10 مردم امریکا انژیو ادم را در برهه ای از زندگی خود خواهند داشت.

اقدامات فوری در مورد آنژیوادم

اگر درمان خانگی کمک نکرد و مشکلات تنفسی مانند: کوتاهی تنفس، خس خس سینه یا غش کردن دارید به اورژانس مراجعه کنید.اگر پزشک داروهایی خاصی برای زمان آلرژی شدید برایتان تجویز کرده است، سریعا آنها را استفاده کنید.

حقایقی درمورد آنژیوادم

90% مبتلایان به آنژیوادم، کهیر هم دارند.

عوامل تشدید کننده آنژیوادم

خارش دادن، در معرض عامل به وجود اورنده قرار گرفتن و درمان نشدن.
 
بیشتر بخوانید:
 
کاکایو و سلامت قلب و عروق
تاثیر مصرف کاکایو بر بهبود بیومارکرهای قلبی عروقی
بیماری تنگی عروق و شریانهای کاروتیدی مغز
 بیماری عروق کاروتید باعث ایجاد افزایش خطر سکته مغزی می شود.
خواب و بهبود سلامت قلب و عروق
نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که یک ‌ساعت خواب بین روز می‌تواند به بهبود سلامت قلب...
دوچرخه و کاهش بروز عارضه های قلبی عروقی
تاثیر استفاده از دوچرخه بعنوان یک وسیله حمل و نقل در کاهش احتمال بروز عارضه های قلبی عروقی
علت بروز ورید واریسی و عروق عنکبوتی (قسمت اول)
در واریس وریدی در ناحیه ی ساق پاها و رانها خط هایی آبی رنگ پدیدار می گردند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید