آکنه روزاسه چه بیماری است؟

دکتر بهزاد سلیمی

view

آکنه روزاسه چه بیماری است؟

 آکنه روزاسه

علاِئم

  • خارش یا سوزش
  • راش پوستی
  • قرمزی پوست
  • گرگرفتگی پوست

درباره آکنه روزاسه

روزاسه یک بیماری مزمن پوستی میباشد که میتواند باعث سرخی ، عروق خونی شکننده ، راش هایی شبیه به آکنه ، یا پوست ضخیم در صورت شود . آن معمولا در گونه ها ، بینی ، پیشانی ، یا پلک ظاهر میشود . آن در زنان و در افراد بین 30 تا 50 سال رایج تر است . داشتن پوست سفید خطر را افزایش میدهد . روزاسه یک شرایط جدی پزشکی نیست ، اما آن میتواند اذیت کننده و آسیب رساننده به عزت نفس شخص باشد .درمانی وجود ندارد ، اما درمانها و پرهیز از عوامل مسبب ممکن است به کنترل علائم کمک کند .

آیا میدانید رئیس جمهور بیل کلینتون روزاسه دارد . در حالی که روزاسه در زنان رایج تر است ، اما آن تمایل به وخیم تر شدن در مردان دارد . داروهای بدون نسخه آکنه میتواند روزاسه را بدتر کند . هیچ کس از عامل روزاسه مطمئن نیست . آن میتواند با آسیب خورشید ، عکس العمل بیش از حد سیستم ایمنی ، یا باکتری موجود در کنه های پوستی میکروسکوپی مرتبط باشد .

خود مراقبتی در آکنه روزاسه

از آنجایی که پرهیز از عوامل ایجاد کننده مهم است ، یادداشتی از علائم داشته باشید . شما ممکن است متوجه ارتباطی بین علائمتان و غذاهای خاص ، فعالیت ،و آب و هوا شوید . عرق کردن و گرما رایج ترین عامل ایجاد کننده است . وقتی آن خنک است یا زمانی که در بیرون مشغول کار هستید از پنکه استفاده میکنید ، سعی کنید ورزش کنید . صورتتان را با آب ولرم و پاک کننده های ملایم صورت بشویید . هروقت بیرون هستید از کرم های ضدآفتاب 15 یا بالاتر استفاده کنید . با ورزش های تنفسی عمیق ، یوگا ، یا مدیتیشن استرس را کاهش دهید . بسیاری از افراد از نرم کننده ها و آرایش برای پوشاندن قرمزی روزاسه استفاده میکنند .

پزشک چگونه آکنه روزاسه را تشخیص میدهد

پزشک از شما سوالاتی خواهد پرسید و شما را بررسی میکند . شما احتمالا به دیدار با یک متخصص پوست نیاز خواهید داشت .

عوامل خطر ابتلا به آکنه روزاسه

زن بودن ، داشتن پوست سفید ، داشتن عضو خانواده مبتلا به روزاسه ، آکنه ، مشکلات چشمی از قبیل کراتیت و بلفاریت ، به راحتی سرخ شدن .

درمان آکنه روزاسه

درمان روزاسه شامل : پرهیز از عوامل ایجاد کننده ، آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی برای علائم شبیه آکنه ، داروهای دیگر از قبیل ایزورتینول .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر راشی در صورت دارید که از بین نمیرود پزشک را ببینید . اگر راش صورت ناگهانی یا مشکلات تنفسی دارید به اورژانس بروید .

انتظار میرود در آکنه روزاسه

روزاسه اغلب با گرایش به سرخ شدن آغاز میشود . در بعضی افراد تنها سرخی اندکی ایجاد میشود . دیگران علائم شبیه آکنه یا چشمان برافروخته دارند . علائم ممکن است بعد از مدتی بدتر شود یا بتدریج محو شود . کرم های موضعی یا آنتی بیوتیک های خوراکی میتواند به کنترل برخی علائم کمک کند . پرهیز از عوامل ایجاد کننده -- که از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما اغلب شامل گرفتن بیش از حد گرما ، استرس ، الکل ، نوشیدنی های داغ ، و غذاهای تند میباشد -- ممکن است عود آن را کاهش دهد . روزاسه درمان نشده احتمالا بدتر میشود .

میزان ابتلا به آکنه روزاسه

حدود 16 میلیون نفر در آمریکا روزاسه دارند .

حقایقی درمورد آکنه روزاسه

بیشتر از نیمی از افراد مبتلا به روزاسه ، چشمان خشک ،خارش ، یا قرمز دارند .

عوامل تشدید کننده آکنه روزاسه

نوشیدنی های داغ ، غذای تند ، دوش و حاما داغ ، آب و هوای گرم ، آب و هوای خنک ، باد ، ورزش ، در معرض آفتاب بودن ، الکل ، رطوبت ، محصولات مراقبت از پوست .

دکتر بهزاد سلیمی

دکتر بهزاد سلیمی۴۷ مطلب

پوست مو و زیبایی
بندر انزلی-خیابان مطهری - روبروی اداره برق تلفن: 01344542800 01344552900

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید