آیا باید به کودکم مولتی ویتامین بدهم؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آیا باید به کودکم مولتی ویتامین بدهم؟

مولتی ویتامین ها برای بیشتر کودکانی که به طور عادی رشد می کنند لازم نیست.

مواد غذایی بهترین منبع مواد مغذی هستند. وعده های غذایی و میان وعده های منظم می توانند تمام مواد مغذی مورد نیاز کودکان پیش دبستانی را تامین کنند.

از آنجایی که بسیاری از کودکان خردسال غذای خوبی مصرف می کنند، لزوماً کمبود مواد مغذی در این سن اتفاق نمی افتد. بسیاری از غذاهای رایج - از جمله غلات صبحانه ، شیر و آب پرتقال - با مواد مغذی مهمی مانند ویتامین های گروه B ، ویتامین D ، کلسیم و آهن تقویت می شوند. بنابراین ممکن است فرزند شما نسبت به آنچه فکر می کنید ویتامین و مواد معدنی بیشتری دریافت کند.

علاوه بر این ، مولتی ویتامین ها می توانند خطراتی را برای فرزندتان ایجاد کنند. دز بالای ویتامین ها و مواد معدنی می توانند سمی باشند. علاوه بر این ، برخی از ویتامین ها و مواد معدنی می توانند با داروهایی که فرزند شما ممکن است مصرف کند ، تداخل داشته باشند.

آیا باید به کودکم مولتی ویتامین بدهم؟

اگر نگران این هستید که فرزند شما میزان ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت کند، با پزشک فرزند خود صحبت کنید. پزشک ممکن است در موارد زیر مولتی ویتامین را برای فرزند شما مفید بداند:

  • تاخیر رشد
  • بعضی بیماری های مزمن یا آلرژی های غذایی
  • رژیم محدود کننده مانند رژیم غذایی گیاهخواری

اگر پزشک فرزند شما مولتی ویتامین را تجویز کرد، مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که برای گروه سنی کودک شما طراحی شده باشد و بیش از 100 درصد از ارزش روزانه ویتامین ها و مواد معدنی را تامین نکند. بعلاوه ، مولتی ویتامین ها را از دسترس فرزند خود دور نگه ندارید و این موضوع را بری او روشن کنید که آب نبات نیستند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید