آیا حذف شکر از رژیم غذایی صحیح است

view

بر طبق باور عامه ی مردم شکر یک ماده ی غذایی مضر است. در مطالعاتی که اخیراً به انجام رسیده است نتایج حاکی از آن بوده است که مصرف شکر و به طور کلی مواد قندی می تواند باعث بروز پیری، عارضه های قلبی عروقی، اضافه وزن و سرطان گردد. به همین خاطر محققان به افراد توصیه می کنند تا میزان مصرف قند و شکر را کاهش دهند.

برخی از پژوهشگران بر این باور است که مصرف شکر و قند چیزی جز ضر برای سلامت انسان به همراه نخواهد داشت؛ در نتیجه بهتر است افراد این مواد غذایی را از زنجیره ی غذایی خود حذف نمایند.

قند طبیعی صورت های مختلفی دارد

گلوکز، سوکروز، مالتوز، لاکتوز و فروکتوز. برخی از این قندهای طبیعی در میوه و سبزیجات نیز یافت می شوند، اما در بسیاری از مواد غذایی مصرفی ما شکر افزوده وجود دارد. از این نوع شکر در تولید محصولات به منظور طعم بخشیدن به مواد غذایی استفاده می شود.

بسیاری از انواع بیسکوییت ها، کیک ها، شکلات ها و نوشیدنی ها حاوی مقادیر بسیار زیادی شکر افزوده هستند. در واقع شکر افزوده یک عامل مهم در ایجاد مشکلات سلامت محسوب می شود.

در پژوهشی که اخیراً در مجله ی قلب به چاپ رسید، نتایج نشان داده است که مصرف شکر افزوده می تواند باعث افزایش خطر پرفشاری خون گردد و میزان احتمال آن حتی بیشتر از مصرف سدیم است در مطالعه ای که در سال 2014 توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در امریکا صورت گرفته نتایج حاکی از آن بوده است که مصرف شکر افزوده می تواند احتمال بروز مرگ و میر بر اثر ابتلا به عارضه های قلبی عروقی را افزایش دهد.

در دیگر مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد نیز نتایج نشان داده اند که مصرف نوشیدنی های حاوی شکر افزوده می تواند باعث ایجاد اضافه وزن در کودکان و بزرگسالان گردد.

در دیگر پژوهشی که توسط سازمان بهداشت جهانی در خصوص مصرف شکرهای افزوده صورت گرفت باز هم بر ارتباط بین مصرف نوشیدنی های حاوی شکر افزوده و ابتلا به اضافه وزن و چاقی تاکید شده است. بهتر ایت افراد در حین انتخاب مواد غذایی از غذاهایی با شکر کمتر که لزوماً کم کالری هم نیستند استفاده نمایند.

بهتر است از نوشیدنی های سالم همچون آب و نوشیدنی های بدون شکر افزوده استفاده نمایید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید