آیا خوردن شکر باعث بیش فعالی بچه می شود؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آیا خوردن شکر باعث بیش فعالی بچه می شود؟

تاثیر شکر یا جایگزین های شکر بر روی پیش فعالی بچه چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که خوردن شکر می تواند باعث  بروز بیش فعالی در بچه‌ها شود؛ تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان داده است که که مصرف شکر نمی تواند باعث بروز بیش فعالی در کودکان شود. مطالعاتی نیز در خصوص مصرف جایگزین های شکر و اثرات آن بر روی میزان تحرک کودکان صورت گرفته است این تحقیقات نشان داده اند که هیچ تفاوتی از لحاظ میزان تحرک در کودکانی که از شکر مصرف نموده اند و یا از جایگزین های شکر مصرف نمودند مشاهده نشده است.

افزودنی های غذایی می توانند بر روی میزان فعالیت و تحرک که بچم اثر بذارن؟

‌ جواب این سوال در مورد بسیاری از بچه ها منفی هست یعنی در بیشتر بچه ها مصرف مواد غذایی حاوی افزودنی ها میتواند باعث افزایش تحرک شود اما در بعضی از مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان داده که درصد بسیار کمی از کودکانی که مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه هستند به  مواد غذایی دارای افزودنی های غذایی حساس هستند.

اگر والدین متوجه شوند که کودکشان نسبت به افزودنیهای غذایی حساس است چی کاری باید انجام دهند؟

  اگر متوجه شدید که کودکتان  نسبت به مواد غذایی حاوی افزودنی های غذایی  احساس است باید برای او رژیم غذایی خاصی در نظر بگیریم اول از همه باید بدانید که   مواد غذایی مثل آبنبات ها ونوشیدنی های میوه ای مواردی از این دست هستند که حاوی افزودنی های غذایی مصنوعی هستند؛بهتر است اینگونه مواد غذایی را از دسترس کودک خود دور کنید.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۸ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید