آیا عکسبرداری با اشعه x در دوران بارداری بی­ خطر است؟

دکتر احمد علیزاده

view
 

 عکسبرداری با اشعه ایکس می تواند با رعایت اصولی در دوران بارداری بی ­خطر باشد.

عکسبرداری با اشعه x در دوران بارداری در صورتیکه وضعیت مادر و جنین نرمال نباشد و یا بخاطر شرایطشان برایشان ضرر داشته باشد منع می­ شود.

 عکسبرداری با اشعه x اغلب از نواحی دست ­ها، پاها، سر،قفسه سینه و یا دندانهای فرد انجام می شود و اشعه بر روی دستگاه تناسلی مادر اثرگذار نخواهد بود، البته در حین عکسبرداری نواحی دیگر بدن، دستگاه تناسلی مادر را می پوشانند.

 

بیشتر بخوانید:

 

عکسبرداری از شکم در دوران بارداری

 

در صورتیکه عکسبرداری با اشعه ی x از ناحیه ی شکم صورت پذیرد ممکن است برای مادر و جنین خطراتی را به همراه داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: 

 

عوارض مواجهه جنین با اشعه ایکس

 

 مواجه شدن جنین با اشعه ی ایکس می تواند باعث بروز تغییراتی در سلولهای جنین گردد و یا حتی باعث ابتلای جنین به سرطان خون گردد و یا حتی باعث بروز نقص های مادرزادی در جنین گردد.

 مادر باردار حتی باید قبل از عکس برداری پزشک را از بارداری خود مطلع نماید. البته بعید به نظر می رسد در صورتیکه انجام عکسبرداری با اشعه ایکس قبل از دانستن شما از بارداریتان باشد، خطری جنین شما را تهدید نماید.

اما بخاطر داشته باشید که اگر شما باردارید و کودک دیگری دارید که باید از وی عکسبرداری با اشعه ی x انجام شود حتماً خارج از اتاق عکسبرداری بایستید زیرا قرار گرفتن در اتاقی که در آن عکس برداری صورت می گیرد می تواند برای شما و جنین تان خطرناک باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

 

منبع: mayoclinic.org
دکتر احمد علیزاده

دکتر احمد علیزاده۱۸ مطلب

رادیولوژی
مدیر گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی گیلان رئیس مرکز تصویربرداری بیمارستان پورسینا رشت مدیرعامل مرکز تصویربرداری گلسار شماره تماس: 01333112044

متخصصین

احمد علیزاده

احمد علیزاده

رادیولوژی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید