آیا چرت زدن بعدازظهر ایرادی دارد؟

دکتر مریم کریم حدیثی

view

 دوره های 24 ساعته بعنوان ساعت درونی بدن شما شناخته شده اند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ،  یک سوم ژنهای دخیل در کیفیت خواب در کسانیکه در طول روز چرت می زنند و یا می خوابند، دچار تغییرات می شوند. با این حال شواهدی وجود دارد که نشان می دهند چرت های کوتاه مدت می توانند واقعاً مفید باشند.

 بدن ما در واقع در طول روز به ویژه در بعدازظهر برای چرت زدن برنامه ریزی شده است. در برخی از کشورهای اروپایی هنوز به خواب نیمروزی پایبند هستند، دراین کشورها مغازه ها در اواسط روز به مدت 2 ساعت بسته می شوند. با اینحال بیشتر کارفرمایان در کشورهای غربی به کارگران خود زمان چرت زدن را نمی دهند.

 شما ممکن است تمایل طبیعی بدنتان برای چرت زدن را با مصرف قهوه سرکوب کنید و با خواب آلودگی مبارزه کنید. اما محققان بر این باورند که اگز واقعاً تمایل  به چرت زدن دارید با خیال راحت به استراحت بپردازید.

مدت زمان مناسب چرت زدن

شاید این کار بهتر از کلنجار رفتن و مبارزه با این حس بدنتان باشد. مدت زمان ایده آل چرت زدن برای بزرگسالان حدود 20 دقیقه می باشد. اگر این مدت طولانی تر شود شما وارد مراحل عمیق تر خواب شده اید و آنگاه در حین بیدار شدن ممکن است احساس ضعف و بیحالی نمایید. بیشتر مردم بعد از چرت حدود 20 دقیقه احساس طراوت و شادابی می کنند.

مطالب زیر را هم بخوانید 

چرت زدن راه حلی مناسب در کم خوابی شبانه
چرت های کوتاه روزانه در برابر اثرات مضر کم خوابیهای شبانه بر روی هورمونها مقابله کند.
چرت زدن و ابتلا به دیابت نوع دوم
چرت طولانی مدت یا خواب آلودگی روزانه می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به دیابت شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید