ابتلای دوبرابری مردان به پارکینسون

view
به گزارش وب دا به نقل از روابط عمومی انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، دکتر محمد روحانی در مورد علت بروز بیماری پارکینسون گفت: در مغز انسان واسطه شیمیایی به نام دوپامین وجود دارد که یکی از مهمترین وظایف آن تسهیل حرکات است. در بیماری پارکینسون میزان این ماده در مغز کم میشود که باعث کندی حرکات و سایر علایم بیماری پارکینسون می گردد .

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه علت کاهش دوپامین و تخریب نورون های مولد آن در مغز دقیقامشخص نیست، تصریح کرد: علت بروز بسیاری از بیماریهای تخریبی مغز و اعصاب، هنوز مشخص نیست همانطور که دقیقا نمی دانیم چرا بیماری آلزایمر ایجاد می شود .

وی نقش وراثت را در بیماری پارکینسون موثر دانست و خاطر نشان کرد: این بدان معنا نیست که اگر یک بیمار مبتلا به پارکینسون درخانواده باشد سایرین نیز به آن مبتلا می شوند. امروزه در پارکینسون هایی که درسنین جوانی به ویژه زیر20 سال شروع می شوند، احتمالا نقش ژنتیک پررنگ تر است .

روحانی تاکید کرد: در بیماران زیر بیست سال و در مواردی که چند نفر در یک خانواده مبتلا هستند نقش ژنتیک و تاثیر آن اهمیت بیشتری دارد ولی این تاثیر در حد بیماری های دیگر با توارث غالب و مغلوب نمی باشد .

این متخصص مغز و اعصاب درباره تاثیر جنسیت در ابتلا به پارکینسون گفت: آمارها نشان می دهد که بیماری در جنس مذکر بیشتر است و مطالعه ای که ما بر روی بیش از 1700 بیمار انجام داده ایم شیوع پارکینسون در مردان را دو برابر زن ها نشان داده است .

وی با بیان اینکه خوشبختانه درمانهای مفید و قابل توجه و موثری برای بهبود علایم بیماران مبتلا به پارکینسون وجود دارد، گفت: اگرچه در حال حاضرامکان متوقف کردن فرایند تخریب نورون های مغزی در بیماری پارکینسون نیست ولی درمان های موثری وجود دارد که علایم بیماری را کاهش داده و همین درمان ها باعث شده است بیماران پارکینسونی که زمانی محکوم به مرگ زود رس بودند ،امروزه بسیاری از آن ها طول عمر طبیعی داشته باشند .

روحانی در مورد درمان های پارکینسون گفت: چندین درمان خیلی موثر برای بیماری پارکینسون وجود دارد که مهمترین و اصلی ترین آنها ،لوودوپا است که در بدن تبدیل به دوپامین شده و اکثرعلایم بیماری را کنترل می کند .

این متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: داروهای دیگری هم در همین راستا با هدف تقویت دوپامین مغز وجود دارد که موثر است. در سه دهه اخیر جراحی برای بیماری پارکینسون وجود دارد که علایم را بهبود می بخشد که خوشبختانه در کشور ما هم در بیمارستان حضرت رسول(ص) و دانشگاه علوم پزشکی ایران این جراحی از حدود سال 1384 آغاز شده و تاکنون نزدیک به 200 بیمار مبتلا به پارکینسون تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند .

وی با بیان اینکه این عمل جراحی در دنیا کاملا مورد تایید است و بیش از 100 هزار بیمار در دنیا از این جراحی بهره برده اند، گفت: با درمان های دارویی و جراحی بیماری پارکینسون که خوشبختانه در ایران هم وجود دارد، طول عمر بیماران و کیفیت زندگی آنها بهبود قابل توجهی پیدا کرده است. روحانی درباره نقش سلولهای بنیادی در درمان پارکینسون گفت: درمان با سلولهای بنیادی دربیماریهای مغز و اعصاب هنوز در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارد و در مورد بیماری پارکینسون هم مطالعات محدودی انجام شده است ولی هنوز تاثیر آن به صورت قطعی ثابت نشده است. روحانی افزود : توصیه می کنم بیماران به پزشک متخصص مغز و اعصابی که تحت درمانش هستند اعتماد داشته باشند و همینطور از مراکز دانشگاهی ،درباره درمان های جدید کسب اطلاع کنند .

وی درباره موضوع سخنرانی اش در بیست و دومین کنگره بیماری های مغز و اعصاب گفت: در کنگره امسال بحثی که داریم در مورد سندرومها یا بیماریهای پارکینسون آتیپیک است. درصد اندکی از مبتلایان به پارکینسون مبتلا به انواع آتیپیک پارکینسون هستند که در کنگره امسال بیشتر برای متخصصان مغز و اعصاب در این مورد صحبت خواهیم کرد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید